Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

JAGUAR XK 120 DROP HEAD COUPÉ, 1953

Моделот што ви го прикажуваме е “Jaguar XK 120, од 1953 година, совршено сочувана верзија како на каросеријата така и на неговите оргинални делови. После неговата реставрација и прекрасниот склоп на сите компоненти овој автомобил го прави вистинско ремек дело.

“Britisch Racing Green” бојата во комбинација со мохер мекиот кров и беспрекорниот кожен ентериер едноставно го прави неодолив за љубителите на ваков тип на автомобили.
Jaguar XK 120 Drop Head Coupé е еден од најпосакуваните автомобили на XK 120 серијата.

Да потсетиме дека првиот модел од серијата “XK 120” е произведен во 1948 година и бил вистинска сензација во тоа време. Бројот 120 го има добиено по максималната брзина која можел да ја достигне овој автомобил во тоа време.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Понекогаш животот може да биде тежок и да ви задава разни искушенија, камшикувајќи ве од сите страни, што прави да се чувствувате вознемирено и...

Fine Living

Сместен во приватна шума и близу до платформата за слетување на хеликоптер, имотот се истакнува по многубројните објекти. Се вика Барнхаус и е оддалечен...

Cotton Club

Пепелашка и Црвенкапа во маѓепсаниот Версај! Марија Грација Чиури, дизајнер на модната куќа Диор која секогаш создава облека што пренесува единствена порака и ја...

Fool Moon

“Иднината ни припаѓа на сите нас. На мојата ќерка. На моите деца. На нас. На жените. На секого. На тебе”. По повод Денот на...

Advertisement