Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Route 66

Човек од Флорида потрошил финансиска помош од државата за Ламбургини

Дејвид Т. Хајнс е обвинет за несоодветна употреба на средства, кои ги добил како државна помош заради вирусот на корона…

И додека секој од нас има различна дефиниција за потребната цена, малку е веројатно дека владата на која било земја го имала во предвид купувањето на Ламборгини, при планирањето на дистрибуцијата на помошта за малите бизниси, да ги задржи своите вработени и нивните врати отворени за време на пандемијата на вирусот корона. Сепак, еден бизнисмен од Флорида го стори токму тоа.

Дејвид Т. Хајнс, претприемач од Мајами, беше уапсен минатиот понеделник под сомнение дека потрошил скоро 4 милиони американски долари во федерални заеми на нов Ламборџини и други луксузни ситници. Тој е обвинет за измама, лажна изјава и трансакции со незаконски стекнати пари, како што објавија од Њујорк Тајмс. Доколку биде осуден, 29-годишниот може да се соочи со затворска казна до 70 години.

Неговиот адвокат, Чад Пјотровск, наводно, одбил да ги коментира наводите, но рече дека неговиот клиент е легитимен бизнисмен, погодена од пандемијата и кој „не може да чека да ја каже својата страна од приказната кога ќе дојде време“.

Како и голем број други сопственици на деловни активности во САД, Хајнс прво побара помош од федералната програма за заштита на Paycheck во април, велат обвинителите. Во својата апликација, тој изјавил дека управува со четири компании, има седумдесет вработени и четири милиони долари месечни трошоци. До следниот месец, помошта започна да пристигнува, во форма на 3.984.557 милиони американски долари, иако неговите побарувања бараа вкупно 13.543.741 долари.

Сепак, ревизијата на неговите финансии покажа дека мал дел од тие пари се користени за легитимни деловни трошоци. Наместо тоа, тој потроши најголем дел од парите на себе, купувајќи си 318.497 долари Ламборџини Хуракан, две исплати на неговата „мајка“ од 30.000 американски долари, додека 8.500 американски долари отидоа во накит компанијата „Граф“, повеќе од 7.000 долари во хотелот „Сетаи“ и 4500 долари. стоковна куќа, Петтата авенија Сакс. Во моментот на неговото апсење, властите заплениле негов автомобил, кој бил регистриран со неговото име и името на компанијата, заедно со 3,4 милиони долари од неговата банкарска сметка.

„Очигледно, скоро ниту еден трошок не е направен за деловни цели“, рече еден од инспекторите.

Ревизијата исто така откри дека месечните деловни трошоци на Хајнс биле околу 200.000 американски долари, додека не биле пронајдени докази за неговото постоење за две негови бизниси. Двајцата биле пронајдени, претходно биле вклучени во бројни незаконски активности.

На крајот, што можам да кажам, но – како што сееш, така и жнееш.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Понекогаш животот може да биде тежок и да ви задава разни искушенија, камшикувајќи ве од сите страни, што прави да се чувствувате вознемирено и...

Fine Living

Сместен во приватна шума и близу до платформата за слетување на хеликоптер, имотот се истакнува по многубројните објекти. Се вика Барнхаус и е оддалечен...

Cotton Club

Пепелашка и Црвенкапа во маѓепсаниот Версај! Марија Грација Чиури, дизајнер на модната куќа Диор која секогаш создава облека што пренесува единствена порака и ја...

Fool Moon

“Иднината ни припаѓа на сите нас. На мојата ќерка. На моите деца. На нас. На жените. На секого. На тебе”. По повод Денот на...

Advertisement