Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Топ Листа: Кој милијардер изгубил најмногу пари поради корона вирусот?

Како што веќе знаат врапчињата на гранката, пандемијата на корона вирус создаде хаос низ целиот свет…

Италија е најпогодената европска земја, со повеќе смртни случаи од Кина, каде започна епидемијата, додека во супермаркетите се одвива вистинска гладијаторска борба за последната коцка квасец од страв дека вонредната состојба во земјите ќе трае подолго од очекуваното.

Губењето човечки животи е секако најтешката работа што може да се случи, односно нешто со кое загубата на неколку стотици милијарди долари од кафезите на најбогатите луѓе во светот во никој случај не може да се спореди. Милиони луѓе ширум светот стравуваат за своите работни места, а малите претприемачи се принудени да ги затворат или замрзнат своите бизниси.

После глобалната несреќа на берзата што се случи на 12 март, сега познат како „Црн четврток“, а кој е најлошиот ден од падот на берзата во 1987 година, Мукеш Амбани ја загуби својата позиција како најбогат човек во Азија, според индексот „Блумберг“ од милијардери.

Покрај тоа, Блумберг исто така вели дека 500 најбогати луѓе во светот изгубиле околу 238,5 милијарди долари минатата недела. Овој пат, се фокусираме на милијардерите од списокот на списанија „Форбс“, за да видиме што направила оваа катастрофална епидемија на нивното богатство.

Џеф Безос – Сад

Изгубил 8 проценти односно 8 милијарди долари

Бил Гејтс – САД

Изгубил 5.09 проценти, односно 5.3 милијарди долари

Бернард Арно и неговото семејство – Франција

Изгубил 8.57 проценти, односно 7.7 милијарди долари

Ворен Бафет – САД

Изгубил 6.83 проценти, односно 5.2 милијарди долари

Амансио Ортега – Шпанија

Изгубил 8.17 проценти, односно 5.2 милијарди долари

Марк Зукенберг – САД

Изгубил 9.05 проценти, односно 5.7 милијарди долари

Мукеш Амбани – Индија

Изгубил 7.47 проценти, односно 3.3 милијарди долари

Џек Ма – Кина

Изгубил 1.7 милијарди долари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Понекогаш животот може да биде тежок и да ви задава разни искушенија, камшикувајќи ве од сите страни, што прави да се чувствувате вознемирено и...

Fine Living

Сместен во приватна шума и близу до платформата за слетување на хеликоптер, имотот се истакнува по многубројните објекти. Се вика Барнхаус и е оддалечен...

Cotton Club

Пепелашка и Црвенкапа во маѓепсаниот Версај! Марија Грација Чиури, дизајнер на модната куќа Диор која секогаш создава облека што пренесува единствена порака и ја...

Fool Moon

“Иднината ни припаѓа на сите нас. На мојата ќерка. На моите деца. На нас. На жените. На секого. На тебе”. По повод Денот на...

Advertisement