Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Страшна трагедија го одбележа нејзиниот живот, а оваа добитничка на Оскар успеала да изгради квалитетна кариера со една неочекувана средба во банката

Добитникот на Оскар Шарлиз Терон е една од најплатените актерки во Холивуд денес, и оваа убавица која денес го слави својот 45 роденден, порасна во Јужна Африка далеку од гламурот и гламурот на филмската индустрија.

Терон пораснала во еден мал град во близина на Јоханесбург и имала бурно детство поради нејзиниот алкохолен татко, кој честопати предизвикувал проблеми за неа и за нејзината мајка. Во една прилика тој ѝ се заканил на Шарлиз и нејзината мајка и физички ги нападнал и употребил пиштол во нивна насока. Нејзината мајка успеала да го достигне пиштолот и го застрелала во самоодбрана каде тој починал на лице место. Подоцна беше докажано на судењето дека таа го убила во самоодбрана и не добила затворска казна.

Шарлиз влезе во светот на глумата на 13-годишна возраст и тоа е моментот кога ја започнала нејзината кариера. Иако се гледала како професионална танчерка, на 16-годишна возраст таа потпиша договор со агенција која претставуваше модели. Таа се пресели во Милано со нејзината мајка и носеше списанија низ цела Европа. Тие потоа заминале во Њујорк, каде актерката се запишала и во балетско училиште, кое таа го извршувала сè додека сериозната повреда на коленото не ја заврши кариерата како танчарка.

Во 1994 година, таа отпатува за Лос Анџелес, каде за прв пат живеела во мотел и имала намера да се врати во Њујорк, сè додека не се случи судбоносна средба со агентот џон Крозби. Тој бил до неа во банка, додека таа се обидувала да и го исплати чекот што бил пратен од нејзината мајка, но таа од банката била одбиена. Тој и дал пари и неговата визит-карта за контакт.

Набргу по таа средба, таа започна да глуми, се запишала во актерско училиште и ја доби првата улога во филм. Сè друго е историја. Шарлиз Терон е првата јужноафриканнка која освои Оскар во категоријата Најдобра актерка, добитник на Златен глобус и голем број престижни филмски награди. Во 2016 година, магазинот „Тајм“ ја рангираше меѓу 100 највлијателни луѓе во светот, а минатата година стана една од најплатените актерки во светот.

Таа доби американско државјанство во 2007 година и сега живее во Лос Анџелес. Актерката посвои две деца и честопати зборуваше во интервјуа дека сака да посвои деца кои имаат тежок живот. Таа беше во врска со актерот Шон Пен и Стјуарт Таунсенд, а неодамна откри дека идејата за живеење со маж воопшто не е привлечна за неа. Таа ужива да оди на средби, но во блиска иднина не се гледа себеси во сериозна врска.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши (со презентација на колекцијата на Том Форд) и беше многу поразлична од сите претходни. Пандемијата на Ковид-19 принудуваше промени...

Fool Moon

Владеењето на Вага, односно влегувањето на Сонцето во знакот на Вага, ќе започне на 22 септември, кога започнува есента. Пред нас има многу предизвикувачки...

Cotton Club

Бели кошули, панталони и вечерни фустани – соодветна облека за чудни времиња. Во време на неизвесност, сакате едноставност и јасност повеќе од сè. Ралф...

Fine Living

Знаевме дека мајчиното млеко е најдобриот избор за храна за бебиња, но моделот Џоди Тарнер-Смит во интервју за Вог откри уште една од неговите...