Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Првиот повоен филм направен во Југославија не е „Славица“, како што сите мислат: Тоа било заборавено заради конфликтот со СССР

Музејот на Југославија објави статус на Инстаграм за фотографија од снимањето на „првиот филм направен во повоена Југославија“ – советско-југословенска копродукција „Бура на Балканот“, позната и како „На планините на Југославија“ во режија на Абрам Рома.

Оваа фотографија е изложба во рамките на изложбата „Се јавува Танјуг, војната заврши“.

Како и да е, најстариот филм на повоената југословенска кинематографија не е ниту „Славица“ на Вјекослав Африќ, кој официјално се смета за прв филм снимен во СФРЈ, ниту „На планините на Југославија“, туку долгометражниот документарен филм на Радош Новаковиќ „Белград“, снимен во ноември 1944 година и премиерно. 20 октомври 1945 година, на првата годишнина од ослободувањето на Белград.

Главната улога во тој филм ја имал Никола Поповиќ, а за целите на снимањето, беа изведени снимки во кои учествуваа и Народноослободителната армија на Југославија и Црвената армија. Кинематографер на филмот е белградското аматерско кино Михаило Ивањиков. Користена е филмска лента од 16 мм, која режисерот Радош Новаковиќ ја собрал од филмските аматери и професионалци во вкупна должина од околу 1600 метри.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Канитта Тонгнак (40) работела како продавачка на облека три години на улиците на градот Чон Даен на северот на Тајланд. Отпрвин сè изгледа нормално,...

Cotton Club

Брендот Микимото е познат низ целиот свет како најпознат златар во Јапонија. Колку што бисерите им помогнаа да чекорат по својот пат, толку и...

Wall Street

Рут Бадер Гинсберг почина во петокот на 87-годишна возраст. Оваа харизматична жена, со мала градба, имала неверојатен животен пат, често прошаран со машка доминација...

Cotton Club

Jimmy Choo дефинитивно нѐ изненади со својата нова соработка. Луксузната марка се здружи со Тимберленд за да создадат колекција што „го комбинира гламурот на...