Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Почина музичката легенда: Љубителите на Iron Maiden во жалост!

Според светските медиуми, почина на 71-годишна возраст познатиот продуцент Мартин Бирч, која ги продуцираше албумите на Deep Purple, бендот Rainbow, Black Sabbath и Iron Maiden.

Веста ја потврди и Дејвид Кавердејл, за кого Бреч ги сними првите шест студиски албуми на групата Whitesnake. „Потврдувам со тешко срце дека почина мојот многу драг пријател и продуцент Мартин Бирч“, објави на Твитер Ковелдејл. „Мартин беше огромен дел од мојот живот … тој ми помогна уште од првиот состанок, сè додека не започнав … Моите мисли и молитви одат кај неговото семејство, пријатели и обожаватели“.

Бирч долго време се навикна да работи со бендови. Тој го има изработено секој албум „Iron Maiden“ од „Убијци“ од 1981 година до „Страв од мракот“ од 1992 година, а режираше и / или сними скоро десетина албуми за „Deep Purple“. Тој, исто така, им помогна на Black Sabbath, Рони Џејмс Дио, Heaven and Hell and Mob Rules, дизајнираше пет рани албуми на Fleetvood Mac и ги произведе првите три студиски настапи на Rainbow.

Бирч бил скромен во неговите технички вештини, посветувајќи голем дел од неговиот успех на можноста за поврзување и комуникација со уметниците. „Не се сметам за супер техничар, тоа што го правам е прилично едноставно за мене, но фактот дека сум навикнат на групите со кои работам, ми помага веднаш да знам што сакаат, или дури и што можат да постигнат, дури и ако не го разбереш тоа сам“, додаде тој… „Или можеби групите ми веруваат во подолги интервали само затоа што ме сметаат за особено убав лик!“, изјави Бирч.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Познати личности позираа во гламурозни креации од својот … дом. Еми наградите оваа година можеби беа виртуелни и немаше црвен тепих со физичко присуство,...

Fool Moon

Познатиот американски рок-музичар Брус Спрингстин денес го слави својот 71 роденден во друштво на сопругата Пати Скијалфа (67) со која е во брак 29...

Cotton Club

Ние ја сакаме модата затоа што некако не заокружува, таа делува како филтер што помага да падне светлото точно на начинот на кој треба...

Four Seasons

Ѕирнете во волшебниот и ултра-ексклузивен 21 Royal Suite – најекстравагантната приватна дестинација на Дизниленд. Најексклузивната адреса во Дизниленд сега е 21 Кралска улица, дискретно...