Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Pandora се обврзува да користи 100 проценти рециклирано сребро и злато до 2025 година

Retouch by: Wetouch Imagework

Во голем потег за етикетите за накит, данскиот производител на накит Pandora – за кој се вели дека е најголем во светот – најави дека до 2025 година ќе го купи своето сребро и злато од рециклирани извори. Ова ќе придонесе за масовно намалување на емисиите на јаглерод , употреба на вода, како и значително намалување на ископувањето на нови метали.

Етикетата за накит активно се занимава со намалување на влијанието врз животната средина. Некои од нејзините тековни иницијативи вклучуваат: целосно обновливи извори на електрична енергија во своите зелени работилници во Тајланд, како и тековен акционен план за намалување на емисиите на јаглерод што го смислува со корпорацијата за климатски промени Science Based Targets.. Минатата година, марката рециклираше 88% од останатите материјали.

За да работи кон целта да се добие целосно рециклирање, Пандора во моментов работи тесно со своите материјали за да се осигури дека рециклираното сребро е етички изворно. Во моментов, понудите на марката опфаќаат 71% рециклирани материјали. Претежно сите камења што се користат во нивниот накит – кубно-цирконија и нано-кристали, да бидат точни – се рачно изработени, што обезбедува помало влијание врз јаглеродот.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Ако сте уморни од класични секс пози и сакате да ги зачините работите во спалната соба, не треба да барате повеќе. „Дејли Стар“ во...

Fool Moon

Освен фактот дека никогаш нема да ја заборавиме 2020 година како целина, сега незаборавниот велигденски концерт, кој славниот италијански тенор Андреа Бочели го одржа...

Wall Street

Полското издание на списанието Вог им оддаде почит на жените кои се борат за повлекување на конзервативниот закон за абортус. На насловната страница, манекенката...

Green Tea

Стигнаа постудени денови, а со нив и сезонски сет на естетски проблеми – испукани усни. Покрај тоа што нѐ вознемирува појавата на суви усни,...

Advertisement