Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Најубавиот безжичен звучник на светот-Aurora

Дизајнот на моделот Aurora е инспириран од работата на јапонските архитекти, Šigeru Bana i Tadao Anda…

Која е вредноста на беспрекорниот звук? Тоа е прашањето кои аудиофилите често си го поставуваат, децении наназад. Секако тоа прашање многу полесно добива одговор кога вашиот систем звучници има естетика која е вредна за музеј.

Британската аудио компанија iFi, изјави дека нивниот најнов all-in-one звучен систем, Aurora, звучи добро, толку колку што и изгледа. Иако тоа ни делува како најобично клише, во овој случај таквата изјава има основа, бидејќи звучникот е направен од бамбус и алуминиум. Визуелно најпривлечното парче аудио технологија кое имавме прилика да го видиме оваа година.

Дизајниран од страна на Julien Haziza од компанијата iFi, инспириран од работата на јапонските архитекти Šigeru Bana i Tadao Anda, Aurora звучникот обложен е со бамбус, додека пак внатре има пирамидална форма од алуминиум. Дрвото на предната страна на звучникот е поделено со дигитален дисплеј и контролен панел, додека задниот дел има исечена секција во која постои влез за апсолутно сите компоненти, било да се дигитални или аналогни.

Сепак како што вети, Aurora звучникот може да ви понуди многу повеќе од својот изглед. Најпозната по своите врвни конвертери, iFi компанијата создаде звучен систем кој ќе ве натера да помислите дека се наоѓате во концертна сала. Без оглед на изворот од кој ја репродуцирате

музиката, вграденото појачало на овој систем ќе ви пружи уживање во висококвалитетен звук благодарение на звучниците од 4.7 инчи, двата твитери и пасивниот бас кој се наоѓа под единица. Звучникот е исто така опремен со “automatic room tailoring” технологија, која користи сензори, како би го измерила просторот во кој се наоѓа звучникот и би емитувала најдобар можен звук.

Доколку сакате Aurora звучникот да биде ваш, бидете спремни да платите добра сума. Според наодите овој звучник ќе чини 1.400 долари, што за многу аудиофили нема да биде никаков проблем.

Прочитај

Green Tea

Kреативниот директор на марката Dom Perignon , го истражувала Лени Кравиц и неговите нови карактеристики во соработка со оваа куќа од шампањско … Поточно,...

Four Seasons

Дали сакате пауза од сè околу вас – цивилизација, современи уреди, Интернет, работа и луѓе? Имаме совршен предлог за вас … Островот Асатиг е...

Wall Street

Брендот Porsche го воведе моделот 911 Targa 4S Heritage Design Edition, кој доби елементи за дизајн од 1950-тите и 1960-тите, и е првото од...

Cotton Club

Импресивна, но повторно софистицирана колекција што Крис ван Аш ја потпишува за марката Berluti… Очигледно, розите цветаат во марката Berluti. Со креативно водство на...