Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Моќна маѓија на природата – Јапонија во пролет

Само неколку дестинации во светот во текот на пролетта имаат волшебна атмосфера, како што ја нуди Јапонија …

Животен и нежен цвет од цреша е едно од најубавите чуда на природата, а прошетката по патот попрскана со ливчиња со неизбежното воодушевување на убавината на овој цвет е нешто што можете да го доживеете на посебен начин во Јапонија. Јапонија како земја нуди грст мистицизам и сосема различен начин на уживање во едноставни работи, каде што ништо не се сведува на раскош и гламур, туку на духовно воздигнување и будење на нашиот заспан дух.

Јапонците се луѓе кои живеат сосема друг живот и имаат навистина различен поглед на реалноста од остатокот на светот. Во нивните животи, традицијата и културата се цврсто утврдени и ретко се отстапуваат од нив. Јапонските жени се меѓу најубавите жени во светот, и како што велат, својот убав изглед го должат на умереноста и уживањето во секој момент од секој ден.

Па, едноставна прошетка низ паркови и улици попрскани со ливчиња од цреша е секако магично искуство што мора да го доживеете за да можете да ја разберете моќта што ја има природата. За да ја прослават пролетта како волшебна сезона во Јапонија, Националната географија ги покани фотографите да ги претстават своите најдобри фотографии од настанот.

Во Јапонија, цветот на црешата се сфаќа сериозно, па дури има и посветена прогноза за оваа сезона. Цветовите од цреша се движат во северна насока, или патека позната како сакура зенсен, а љубителите на оваа прекрасна појава ја следат низ целата земја.

Конечно, прелистајте ја нашата галерија и уживајте во секоја слика што можете да ја видите, но не бидете изненадени ако мирисате на слики цреши и ја разбудите вашата фантазија.

Прочитај

Green Tea

Kреативниот директор на марката Dom Perignon , го истражувала Лени Кравиц и неговите нови карактеристики во соработка со оваа куќа од шампањско … Поточно,...

Four Seasons

Дали сакате пауза од сè околу вас – цивилизација, современи уреди, Интернет, работа и луѓе? Имаме совршен предлог за вас … Островот Асатиг е...

Wall Street

Брендот Porsche го воведе моделот 911 Targa 4S Heritage Design Edition, кој доби елементи за дизајн од 1950-тите и 1960-тите, и е првото од...

Cotton Club

Импресивна, но повторно софистицирана колекција што Крис ван Аш ја потпишува за марката Berluti… Очигледно, розите цветаат во марката Berluti. Со креативно водство на...