Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Гитарата на Џими Хендрикс Продадена за…

Според аукциите на GWS, Хендрикс започнал да ја свири оваа јапонска гитара кога бил отпуштен од американската армија во 1962 година.

По напуштањето на Форт Кембел, Џими кратко се пресели во Кларксвил, Тенеси, каде го искористил својот музички талент, заедно со Вилсон Пикет, Слим Харп, Сем Кук, Ајке и Тина Тарнер, пред да се пресели во Харлем, Њујорк на почетокот на 1964 година.

Тој остана таму две години, ѝ свирел во Кафе Ва и клубот Гепард.

Според аукциската куќа, гитарата била во сопственост на Џими додека тој на кратко настапувал со бендот Исли брадерс, како и со неговиот бенд Џими Џејмс и Сините пламени.

Меѓутоа, кога ги напуштил Соединетите држави, инструментот бил оставен во Њујорк во станот на неговата пријателка Мајка Квази, која ја чувала гитарата и неговите предмети непосредно пред неговата смрт.

Гитарата првично имала вредност од 50,000 американски долари, за да се заврши наддавањето на 216.000 американски долари.

Четиринаесет каратен златен прстен од Елвис Присли (22.500), пар виолетови чизми на принцот (13.000) и црна јакна од Мајкл Џексон (20.000) беа исто така продадени на аукцијата.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши (со презентација на колекцијата на Том Форд) и беше многу поразлична од сите претходни. Пандемијата на Ковид-19 принудуваше промени...

Fool Moon

Владеењето на Вага, односно влегувањето на Сонцето во знакот на Вага, ќе започне на 22 септември, кога започнува есента. Пред нас има многу предизвикувачки...

Cotton Club

Бели кошули, панталони и вечерни фустани – соодветна облека за чудни времиња. Во време на неизвесност, сакате едноставност и јасност повеќе од сè. Ралф...

Fine Living

Знаевме дека мајчиното млеко е најдобриот избор за храна за бебиња, но моделот Џоди Тарнер-Смит во интервју за Вог откри уште една од неговите...