Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Буковски на филмското платно – премиера на 7 август

“You Never Had It – An Evening with Bukowski” ќе се прикаже со интернет-проекцијата за прв пат виртуелно на 7 август. Филмот се состои од архивски снимки направени од новинарот и продуцент Силвија Бизо, додека, една вечер во јануари 1981 година, таа го интервјуираше Буковски во неговиот дом. Во интервјуто (за време на кое можеме да ја видиме и избраната Чарлс Линда Ли Бигл), разговараат на разни теми со вино и цигари – пол, литература, детство и природата на човештвото.

Снимката, за која се сметаше дека е изгубена, е пронајдена во гаражата на новинарите дваесет години по смртта на авторот. Покрај споменатите архивски записи, филмот вклучува и неодамнешни снимки на Лос Анџелес кои се менуваат додека ги слушаме аудио записите на Букоски како ја чита неговата поезија, како и неодамнешното интервју со новинарката Силвија Бизо во кое тој потсетува на искуството од разговор со Буковски. Насловот на филмот е инспириран од последниот стих на песната „Those Sons of Bitches“ од колекцијата „Mockingbird Wish Me Luck“.

Филмот ќе се емитува како дел од официјалниот избор на фестивалот во Венеција.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Канитта Тонгнак (40) работела како продавачка на облека три години на улиците на градот Чон Даен на северот на Тајланд. Отпрвин сè изгледа нормално,...

Cotton Club

Брендот Микимото е познат низ целиот свет како најпознат златар во Јапонија. Колку што бисерите им помогнаа да чекорат по својот пат, толку и...

Wall Street

Рут Бадер Гинсберг почина во петокот на 87-годишна возраст. Оваа харизматична жена, со мала градба, имала неверојатен животен пат, често прошаран со машка доминација...

Cotton Club

Jimmy Choo дефинитивно нѐ изненади со својата нова соработка. Луксузната марка се здружи со Тимберленд за да создадат колекција што „го комбинира гламурот на...