Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

bojack horseman – Сатирична анимирана комедија

BoJack Horseman е анимирана серија за возрасни, изработена од Нетфликс, која помина од почетните 2-3 сезони како незабележана, но по шест сезони, доби статус на една од најдобрите анимирани серии на сите времиња. Покрај хуморот, кој се заснова на сатиричен поглед на шоу-бизнисот, дневните настани и популарната култура, успехот на серијата се должи на реалната приказ на бројни човечки состојби и чувства. Креатор на серијата е Рафаел Боб-Ваксберг.

Протагонист на серијата е Боџак Хорсмен, актер кој стана познат со ситкомот Horsin Around, емитуван во текот на 90-тите години, во кој играше самохран татко. Денес, Боџак живее во Холивуд, тој е незгоден за соработка, не снима ништо ново, сè му пречи и се жали на сè. Арогантен и егоцентричен, Боџек е виновен за оддавање сè од себе. Тој се појавува со идеја да објави автобиографија, која ќе ја напише Дајан Нуен, но таа книга не го претставува на начинот на кој тој замислил.

Серијата е поставена во Холивуд (буквата Д беше украдена), во алтернативен свет каде што луѓето и животните со развиен антропоморфизам живеат заедно. Покрај овие двајца, најважни ликови се принцезата Керолин, агентот на Боџек и поранешна девојка, Тод Чавез, дечко што долго време е негов цимер и г-дин Пинатбатер, ривал кој го наследи својот ситком, но и личност која е негов искрен пријател.

BoJack Horseman е фантастична мешавина на сатирична комедија, темна драма, комплексен преглед на детално истражување на човековите состојби и креативна анимација .

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Канитта Тонгнак (40) работела како продавачка на облека три години на улиците на градот Чон Даен на северот на Тајланд. Отпрвин сè изгледа нормално,...

Cotton Club

Брендот Микимото е познат низ целиот свет како најпознат златар во Јапонија. Колку што бисерите им помогнаа да чекорат по својот пат, толку и...

Wall Street

Рут Бадер Гинсберг почина во петокот на 87-годишна возраст. Оваа харизматична жена, со мала градба, имала неверојатен животен пат, често прошаран со машка доминација...

Cotton Club

Jimmy Choo дефинитивно нѐ изненади со својата нова соработка. Луксузната марка се здружи со Тимберленд за да создадат колекција што „го комбинира гламурот на...