Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fool Moon

Дебакл!!! ЗБОГУМ на Најпознатата Светска Филмска Лисица

Овој потег се случи откако Дизни го тргна името Фокс од сите свои филмови на 20th Century Fox во јануари. Патем, Дизни минатата година склучи договор вреден 71 милијарда долари и ги купи имотните права на компанијата Фокс.

„Познатото лого и насловната картица, на којашто се наоѓаат зборовите „20th Century“ над центарот на вниманието, ќе останат исти, само што нема да има зборови „Century“ и „Fox“. Новите имиња и логоа на нашите студиа означуваат нов ден за „ABC Signature“, „20th Television“ и „Touchstone Television“ и истовремено да оддадат почит на нивната богата историја и креативната моќ на компанијата Волт Дизни “, изјави претседателот на телевизиското студио Крег Ханегс.

Новото лого и графика ќе се појават во новите епизоди на оваа ТВ куќа, кои ќе започнат наесен.

Постарите наслови, кои веќе се емитуваа, ќе го задржат своето поранешно лого и име.

Дизни порано изјави дека го избришал Фокс, бидејќи може да биде збунувачки – имено, преостанатите средства на Фокс, како што се Фокс Забава, Фокс Спорт и Фокс Вести, се дел од корпорацијата Фокс, која нема никаква врска Дизни.

Дизни ќе ги преименува другите ТВ студиа, а „ABC Studios“ и „ABC Signature Studios“ ќе станат „ABC Signature“, а „Fox 21“ – „Touchstone TV“.

20th Century Fox е формиран во 1935 година со спојување на Слики на дваесеттиот век и Фокс филмови.

Тие создадоа некои од најпопуларните и најомилените филмови во историјата на Холивуд, како што се филмовите „Војна на Starвездите“, „Умри машки“, „Сам дома“, но и серии, меѓу кои се и „Симпсонови“.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Канитта Тонгнак (40) работела како продавачка на облека три години на улиците на градот Чон Даен на северот на Тајланд. Отпрвин сè изгледа нормално,...

Cotton Club

Брендот Микимото е познат низ целиот свет како најпознат златар во Јапонија. Колку што бисерите им помогнаа да чекорат по својот пат, толку и...

Wall Street

Рут Бадер Гинсберг почина во петокот на 87-годишна возраст. Оваа харизматична жена, со мала градба, имала неверојатен животен пат, често прошаран со машка доминација...

Cotton Club

Jimmy Choo дефинитивно нѐ изненади со својата нова соработка. Луксузната марка се здружи со Тимберленд за да создадат колекција што „го комбинира гламурот на...