Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Пет најдобри унисекс парфеми

Најдоброто нешто во врска со парфемите на унисекс е нивниот специјална привлечност, која не знае за граници…

Традиционално, парфемите отсекогаш биле создадени за одредени категории – машки или женски. На пример, зачинетите мириси со арома на чад се наменети за мажи, додека жените претпочитаат помеки или цветни варијанти. Како и да е, тоа никогаш не ги спречува да ги следат личните референци и да го користи парфемот што им се допаѓаат, без оглед на тоа дали тој е pour homme или pour femme.

Секој има своја слобода на избор, што мора да се почитува. Она што е особено интересно е фактот дека сè повеќе брендови ширум светот прифаќаат родово неутрален пристап при создавање парфеми. Како и да е, парфемите се природно субјективни затоа што минуваат низ еден вид метаморфоза на кожата на секоја личност.

Денес решивме да споделиме со вас пет мириси на унисекс, меѓу кои има и неколку класични изданија, но секој од нив доаѓа со своја харизма која ќе ве опие.

1.Lalique Noir Premier Fleur Universelle 1900

Оваа колекција потенцира важен датум во историјата на Лалик со современи мириси инспирирани од смелост и модерност. Fleur Universelle 1900 е парфем унисекс кој навистина има посебна енергија. Составот се отвора со кардамон, рум и розова пиперка, за да се продолжи со цимет и миризлива смола и да се заврши со цвеќиња.

2. Floris 1927

Флорис е една од најстарите англиски куќи за парфеми, која е сè уште семејна сопственост. 1927 година е парфем инспириран од најславниот период на џез периодот и се отвора со декадентни алдехиди кои се избалансирани со бергамот и од мандарина. Врвните ноти се придружени со цветно срце кое содржи темјанушки, иланг-иланг и нарциси со мимоза, што додава длабочина и сложеност. Мирисот е завршен со богати ноти на мошус, килибар, пачули и ванила.

3. Escentric Molecules Escentric 01

Интересна работа за овој мирис е што ја слави хипер-апстракцијата на Iso E Super. Тоа е молекула што лебди близу до кожата, со цел да се создаде недефинирана аура. Escentric 01 е унисекс дрвен мирис исполнет со мошус, кој се фокусира на токму тој молекул. Мирисот дополнително содржи кора од вар, зелени пупки од јасмин и свеж мошус.

4.Atkinsons The Other Side of Oud

Денес, постојат бројни опции за парфеми, а понекогаш, тие само мирисаат премногу слично. Како и да е, овој мирис ни открива невидена карактеристика на рајското дрво. Парфемот ги истражува контрастите помеѓу печено и свежо лице на овој елемент, а е инспириран од типично кардамонско кафе од Блискиот исток. Мирисот е завршен со цимет, свеж кардамон и сочен ѓумбир, додека цвеќињата од гераниум и кафе го сочинуваат неговото срце.

5.Juliette Has A Gun Not A Perfume

Ова не е баш парфем, туку мирисна мешавина во шише, наречена Амброкс. Амброкс обично се користи како една од основните ноти на миризливиот состав, додека овде ја доби главната улога. Овој парфем мирис се базира на противречности поради неговиот состав и е единствениот мирис без алергени.

Прочитај

Green Tea

Kреативниот директор на марката Dom Perignon , го истражувала Лени Кравиц и неговите нови карактеристики во соработка со оваа куќа од шампањско … Поточно,...

Four Seasons

Дали сакате пауза од сè околу вас – цивилизација, современи уреди, Интернет, работа и луѓе? Имаме совршен предлог за вас … Островот Асатиг е...

Wall Street

Брендот Porsche го воведе моделот 911 Targa 4S Heritage Design Edition, кој доби елементи за дизајн од 1950-тите и 1960-тите, и е првото од...

Cotton Club

Импресивна, но повторно софистицирана колекција што Крис ван Аш ја потпишува за марката Berluti… Очигледно, розите цветаат во марката Berluti. Со креативно водство на...