Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Peninsula Paris е врвен луксузен хотел во светот

На 26-тите Светски награди за патувања, Peninsula Paris беше прогласен за Водечки светски луксузен хотел, додека други француски победници ја вклучија куќата за шампањско Г.Х.

Ланецот на Peninsula Hotels го прави своето европско деби во градот на светлината, додавајќи ориентален шарм на француската романса.

Хотелите на Peninsula, одамна познати и сакани низ цела Азија за својот бренд на луксузно гостопримство, неодамна го промовираше својот прв европски хотел во Париз – погоден избор со оглед на здружението на градот на светлината со романтика и декаденција.

Сместен во близина на Елисејскиот Пол, Peninsula Paris ги отвори своите врати минатиот август по четиригодишна реставрација, 341 милиони фунти (702,6 милиони американски долари). Неговото славно минато датира од 1908 година, кога за прв пат се отвори како Hotel Majestic, со гости од почит, како Марсел Пруст и Пабло Пикасо. После војната, зградата стана седиште на Унеско во 1946 година, пред конечно да биде користена од француското Министерство за надворешни работи за да биде домаќин на важни настани.

Денес, класичната француска зграда од 19 век се враќа во своите корени на хотелот, стоејќи шест спрата висока како модерен објект од 200 соби. Додека фасадата беше оставена недопрена за време на реновација, меѓу другите удобности се наоѓа и ископан подрум кој има бања, затворен базен од 20 метри, фитнес центар и приватен паркинг.

Малите допири што ги разликуваат сите хотели на Peninsula ширум светот, природно можат да се најдат овде – од кинеските камени лавови кои се спротивставуваат на влезот, и лобијата кои го одземаат здивот  каде уживате во потписот на хотелот со “Попладневен чаj”, до флотата од Rolls-Royce каде ве чекаат да ве носат на разгледување на градот, и секако луќето вработени на врата каде ве чекаат да ви помогнат со вашите шопинг вреќи.

Собите за гости се наплаќаат како нај персонализирани во светот. Секој има интерактивен таблет што може да се програмира на еден од 11 јазици, и кој се користи за да се направи сè, од промена на ТВ канали, до нарачки за појадок. Како внимателен ким на модниот пакет, секоја соба доаѓа со свој фен за лакови за нокти. Симпатично.

Ноќевање со пет sвезди започнува од 800 фунти и може да достигне до 20,000 фунти за раскошниот Peninsula Paris.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

„Уметноста да се живее дома со стил“ – Мари Граци Чиури! Минуваме низ време кога престојувањето дома е моментално неприкосновено правило. Затоа, потребата за...

Fool Moon

Што не спречува да правиме промени Една од најголемите пречки за промена на навика, нов систем, цел или долгорочен проект … е тоа што...

Fool Moon

Иако славните личности и стабилните, долгорочните врски и бракови обично не одат рака под рака, долгите и среќни бракови исто така постојат и на...

Fool Moon

Романот „Мајсторот и Маргарита“ од Михаил Булгаков, кој по професија беше доктор, е дефинитивно дело кое никогаш никого не остава рамнодушен. За тоа сведочи...

Advertisement