Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Omega пробува да ја победи својата најпопуларна колекција

Овие часовници создадени од 18-каратно злато се мали, но фантастично модерни…

Факт за моделите Omega Speedmaster  дека тие имаат цел култ на обожаватели околу нив. Познат како Moonwatch за своето незаборавно патување кон Месечината во јули 1969 година, овој модел има класичен распоред на хронографите со задоволувачка симетрија што ги воодушевува ентузијастите за хорологија од целиот свет.

Потценуван, но подеднакво важен детал поврзан со моделот „Speedmaster“ е што дури 63 години по првичното лансирање, лесно го освојува царството на машки и женски часовници. Во колекцијата Speedmaster Omega 38 mm, сега има четири нови модели креирани од 18 каратно злато.

Првиот модел доаѓа со црвено тонирано 18-каратно Sedna злато со окер-кафеава кожна лента. Наместо контрастни кафеави подбројчаници, сребрениот бројчаник се искачува во монохроматски тонови што марката ги опишува како cappuccino, што е акцентирано со стрелките и индексите создадени од Sedna златото.

Вториот модел доаѓа во варијанта со 18 каратно жолто злато со зелен кожен ремен, со опалински бројчаник акцентирано со 18-каратно злато и зелени лакови, со индекси креирани од истиот материјал.

И двата модели се со основни опции – достапна е алуминиумска основа украсена со познатата стрелка за брзини на Speedmaster, како и двојна основа која има сет на тахиметар и надворешен круг украсен со дијаманти.

Двата модела се состојат од механизамот „Омега“ – Co-Axial Caliber 3330. Стандардниот основен модел може да се купи за 15.600 долари, додека верзијата украсена со дијаманти се продава за 18.900 долари.

Прочитај

Cotton Club

Добро познатиот бренд Ванс создаде ограничена колекција која му оддава почит на Симпсонови. Опсегот вклучува над 60 парчиња во кои се наоѓаат Хомер, Марџ,...

Wall Street

Британската влада доцна во четвртокот објави дека ќе воведе задолжителнен карантин за повратниците од Франција во сабота од 3 часот по полноќ, на британските...

Route 66

Со децении, Mercedes како концепт за луксузен автомобил е особено популарен во Америка, каде што го сакаат многу спортисти. Меѓу нив е и Мајкл...

Four Seasons

Viceroy Bali е луксузно одморалиште со триесет вили, што особено ќе ги израдува љубителите на ексклузивност, елеганција и егзотичност… Оваа област, која некогаш била...