Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

MQ Vienna fashion week Nardou couture

Виена отсекогаш била престолнина на културата, но и на модата, која е нераскинлив дел од неа.

На штотуку одржаната модна недела MQ Виена, еден од најважните модни настани во Европа, 65 светски брендови ги претставија своите колекции за сезоната пролет-лето 20/21. Пред музејот Квартир, централната зграда на уметничката област во Виена, дизајнерот Фернандо Бернарду ја претстави својата најнова колекција пред корото Нардо меѓу креаторите на висока мода, одбележувајќи ја 6-годишнината од неговиот бренд.

Овој Парагваец со француско потекло бил инспириран од градот Торгау на бреговите на реката Елва, каде се наоѓа неговото студио. Колекцијата е, како што вели самиот дизајнер, мешавина од европско шик и латино заведување. Кога помина модната ревија, модната ревија беше придружена со громогласен аплауз, како и со големи критики, што е само уште еден чекор во кариерата на овој млад дизајнер. Она што е интересно е дека над 40 модели, колку што тој претстави на оваа престижна манифестација, се oд Србија, од каде одат директно на светските модни писти.

Како што дознаваме, овој дизајнер имаше една од своите ревии на Модната недела во Белград пред четири години, кога се вљуби во главниот град и реши да го пресели производството тука. Какао наведува дека сака да го поврзе целиот свет со својата уметност и дека Белград е една од неизбежните дестинации.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Комбинациите на облека на sвездите на уличниот стил имаат многу да ни кажат за модата и трендовите секоја сезона, а тоа не се однесува...

Fool Moon

Серијата „Сексот и Градот“ својата прва епизода ја емитуваше за 6 милиони гледачи ширум светот на 6 јуни 1998 година. Со текот на времето,...

Fine Living

Statement лустерите се хит дизајн за ентериер веќе некое време. Ова се раскошни висечки уреди кои го осветлуваат и разубавуваат домот. Лустерите некогаш се...

Cotton Club

Удобен џемпер од кашмир е „must have“ во есенските и зимските сезони. Не е важно дали повторно работите од дома или сепак одите во...

Advertisement