Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Montblanc ги оживува своите историски модели

Со доаѓањето на Дејвид Церато во компанијата пред пет години, марката Montblanc за многу кратко време ја смени својата поделба за часовници…

Префрлувајќи го својот фокус од современите, ориентирани модели, овој бренд го интегрираше богатото наследство на традициите на часовници во Minerva на похрабар начин, за да создаде интересни парчиња кои сега се неверојатно популарни кај колекционерите. Тоа беше секако неверојатен потфат за познатата марка, со оглед дека тие се релативно нови во светот на часовниците.

За 2020 година, Монтбланк ги оживеа своите колекции, додавајќи нови модели чиј дизајн беше инспириран од часовниците на Minerva од раните 1900-ти.


Montblanc Heritage Automatic

Новата итерација на Montblanc Heritage Automatic доаѓа во нови бои, додека го задржува својот чист дизајн на каросеријата, со дијаметар од 40 мм. Случајот со моделот е создаден од 18-каратно жолто злато, а како контраст, часовникот доби лакиран бирач завршен со темна сенка на зелена боја. Моделот се напојува со автоматски механизам Калибар 24,27, кој нуди резерва на енергија од и траење од 42 часа. Покрај тоа, новото издание доби италијански кожен појас од алигатор, кој исто така е зелен. Цената на овој модел е 5.200 евра.


Star Legacy Chronograph Day & Date 43 mm

Овој модел претставува модерна реинтеграција на џебниот часовник Minerva од раните 1900-ти, и доби комплетно нов случај со дијаметар од 43 мм, кој е создаден од не’рѓосувачки челик и содржи бројни дизајн елементи. Овој модел го напојува автоматскиот хронограф Caliber MB 25.07, кој нуди резервна моќност од 48 часа. Цената на овој модел е 4.500 евра.

Montblanc Heritage Pulsograph Limited Edition 100

„Докторскиот часовник“ е редизајниран за оваа година, така што сега доаѓа со топла и луксузна палета на бои. Наместо не’рѓосувачки челик, случајот е создаден од 18-каратно полирано розово злато, додека лакираното бирање е завршено со какао-кафеава боја. Моделот се напојува со Калибар MB M13.21, рачен механизам за хронограм за намотување. Како што сугерира името, овој часовник е дизајниран како ограничено издание, а неговата цена е 33.000 евра.

Прочитај

Green Tea

Kреативниот директор на марката Dom Perignon , го истражувала Лени Кравиц и неговите нови карактеристики во соработка со оваа куќа од шампањско … Поточно,...

Four Seasons

Дали сакате пауза од сè околу вас – цивилизација, современи уреди, Интернет, работа и луѓе? Имаме совршен предлог за вас … Островот Асатиг е...

Wall Street

Брендот Porsche го воведе моделот 911 Targa 4S Heritage Design Edition, кој доби елементи за дизајн од 1950-тите и 1960-тите, и е првото од...

Cotton Club

Импресивна, но повторно софистицирана колекција што Крис ван Аш ја потпишува за марката Berluti… Очигледно, розите цветаат во марката Berluti. Со креативно водство на...