Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Cotton Club

Данкињите знаат да се дотераат: Десетте најдобри Free Style комбинации од улиците на Копенхаген

Копенхаген, главниот град на Данска, е домаќин на Модната недела пролет / лето 2021 година, што беше можност Данците да ги покажат своите најдобри комбинации на уличен стил.

Данците, со години на врвот на најсреќните луѓе во светот, секогаш интригираат и нè привлекуваат со нивниот начин на живот и размислување. Нема сомнение дека постојано можеме да научиме нешто од мудри и многу интересни Данци, дури и за модата.

Улиците на оваа моќна земја се исто така инспиративни, каде што најдовме оригинални и многу носат комбинации на уличен стил (free style) што Данкињите избраа да дојдат на Модната недела, која во моментов се одржува во данската престолнина Копенхаген.

Данкињите сакаат удобен и практичен стил, но и дека сето тоа заедно изгледа многу естетски пријатно и хармонично. Затоа, тие не се колебаат да дојдат на Модната недела во, на пример, спортски сандали со врвна кошула и широки панталони на линија.

Иако во данскиот стил на облекување доминираат основните бои и неколку примерни детали, за посебни прилики жените ќе носат и шарен фустан во живописни бои, на кој му се дава финеса и „сериозност“ со висок јака, пошироки рамења и потесен крој.

Копенхаген деновиве ужива во пријатни температури околу 23 степени, така што некои гости на Модната недела избраа и чизми и кожна облека, со оглед дека не е жешко.

Инспирирајте се од стилот на добро облечени Данкињи и видете ги десетте најдобри комбинации на уличен стил од улиците на Копенхаген во фото галеријата на почетокот на текстот.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Канитта Тонгнак (40) работела како продавачка на облека три години на улиците на градот Чон Даен на северот на Тајланд. Отпрвин сè изгледа нормално,...

Cotton Club

Брендот Микимото е познат низ целиот свет како најпознат златар во Јапонија. Колку што бисерите им помогнаа да чекорат по својот пат, толку и...

Wall Street

Рут Бадер Гинсберг почина во петокот на 87-годишна возраст. Оваа харизматична жена, со мала градба, имала неверојатен животен пат, често прошаран со машка доминација...

Cotton Club

Jimmy Choo дефинитивно нѐ изненади со својата нова соработка. Луксузната марка се здружи со Тимберленд за да создадат колекција што „го комбинира гламурот на...