Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Се продава совршен дијамант со 88.22 карати

Со оглед на тоа што аукциската куќа Sotheby’s  е позната по продажба на највеличествените артикли на планетата, за нас е јасно дека тие беа тие што избраа да го продадат 88.22 каратниот дијамант…

Со проценка помеѓу 11,2 и 12,7 милиони долари, овој дијамант е во форма на D-боја, беспрекорен, Il-тип и овален во форма, и едноставно е неверојатен. Во согласност со горенаведеното, аукциската куќа Sotheby’s  ја нарече совршена, според сите критериуми според кои беше оценето.

Историјата на оваа аукциска куќа може да сведочи за фактот дека само неколку дијаманти со повеќе од 50 карати тежина и овој квалитет се нудат на продажба. Аукциската куќа Sotheby’s  отиде чекор подалеку, изјавувајќи дека ова е хемиски чист вид дијамант со неверојатна оптичка транспарентност.

Откриено во рудникот „ Jwaneng “ во Боцвана, овој готов дијамант е добиен од камен кој тежел 242 карати. Сопственици на рудникот се De Beers и владата на Боцвана.

„Кога мислите дека еден тон ископана земја дава помалку од еден карат дијаманти и сметате дека висококвалитетните дијаманти со тежина од над десет карати се вистинска реткост, тогаш разбирате зошто неизбрбрусаниот дијамант со тежина од 242 карати е вистинско чудо“, рече претседателката на „ Sotheby’s “.

„Совршениот дијамант од 88,22 карати е зум на сè: тоа е чудо на природата, ремек-дело создадено како резултат на можноста на човекот да го оформува најмоќниот материјал на планетата во нешто неверојатна убавина и најконцентрираната форма на богатство“.

Прочитај

Green Tea

Kреативниот директор на марката Dom Perignon , го истражувала Лени Кравиц и неговите нови карактеристики во соработка со оваа куќа од шампањско … Поточно,...

Four Seasons

Дали сакате пауза од сè околу вас – цивилизација, современи уреди, Интернет, работа и луѓе? Имаме совршен предлог за вас … Островот Асатиг е...

Wall Street

Брендот Porsche го воведе моделот 911 Targa 4S Heritage Design Edition, кој доби елементи за дизајн од 1950-тите и 1960-тите, и е првото од...

Cotton Club

Импресивна, но повторно софистицирана колекција што Крис ван Аш ја потпишува за марката Berluti… Очигледно, розите цветаат во марката Berluti. Со креативно водство на...