Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Парата се врти каде бургијата нејќе: Руска елита добила забрзан пристап на вакцина против Ковид -19

И додека многу луѓе се борат со вирусот корона, шетајќи по линијата што го дели животот и смртта, ситуацијата во Русија е сосема поинаква сасвим

Како што тврдат некои Руси, богатите олигарси ќе бидат први кои ќе добијат шанса да пробаат вакцина за борба против пандемијата на Ковид-19. Неколку дена откако руските научници успешно ја спроведоа втората фаза од тестовите за вакцинирање, на бројните членови на деловната и политичката елита им беше даден пристап до првите дози.

Потврдувајќи ја веста, изворот вели дека оние кои припаѓаат на населението „крем де ла крем“, вклучително и директори на бројни компании, милијардери, тајкуни и политичари, започнаа да примаат дози на вакцината, изработена од Институтот Гамалеја во Москва, уште во април годинава.

Анонимен истражувач додаде дека претходниот пристап до вакцината им бил даден на волонтерите и дека тоа било направено во тајност, со цел да се избегне бучава и гужва низ целата приказна. За пошироката јавност, вакцината ќе биде достапна од август годинава, додека приватните компании ќе добијат дозволи за масовно производство од септември.

Во минатото, богатите Руси исто така јавно покажаа статус на разлики. Според наводите, во текот на 2013 година, нивните најбогати и најмоќни жители претвориле амбулантни возила во луксузни ВИП такси, кои работеле по цена од 200 УСД на час, за да избегнат сообраќаен метеж.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Канитта Тонгнак (40) работела како продавачка на облека три години на улиците на градот Чон Даен на северот на Тајланд. Отпрвин сè изгледа нормално,...

Cotton Club

Брендот Микимото е познат низ целиот свет како најпознат златар во Јапонија. Колку што бисерите им помогнаа да чекорат по својот пат, толку и...

Wall Street

Рут Бадер Гинсберг почина во петокот на 87-годишна возраст. Оваа харизматична жена, со мала градба, имала неверојатен животен пат, често прошаран со машка доминација...

Cotton Club

Jimmy Choo дефинитивно нѐ изненади со својата нова соработка. Луксузната марка се здружи со Тимберленд за да создадат колекција што „го комбинира гламурот на...