Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Корона повторно напаѓа – Вирџин Атлантик прогласи банкрот

Како што знаете, пандемијата на вирусот корона предизвика огромен економски пад и колапс на многу досега успешни бизниси.

Најновата жртва на овој вирус е Вирџин Атлантик ерлајнс. Авиокомпанијата неодамна одлучи да поднесе барање за заштита од стечај во Соединетите држави, сè додека не направи план за спасување што ќе им помогне да излезат од овој проблем.

Компанијата, наводно, го поднела барањето минатиот вторник. Како прво, тие го сторија тоа за законски да се заштитат од доверителите во Соединетите Држави, во согласност со Поглавје 15 од американскиот законик за стечај, што им дозволува на странските должници да ги штитат своите компании во таа земја. Според тоа, оваа компанија нема да ги затвори своите врати, ниту пак ќе го започне процесот на ликвидација.

Како дел од планот за спасување, Вирџин Атлантик ќе се обиде да преговара за закуп на повеќето од своите авиони, како и да излезе од долг. Меѓутоа, ако таа стратегија се покаже како неуспешна, тие ќе снемаат пари уште следниот месец. Адвокатите на компанијата ја коментираа ситуацијата: „Пандемијата на вирусот корона има силно влијание не само врз нас, туку и врз целата авијациска индустрија, доведувајќи ги сите до работ на колапс“.

Тие додадоа: „Вирџин Атлантик презеде различни мерки за управување со својата ликвидност, поради необичната и неочекувана финансиска состојба и оперативните услови со кои се соочува, но неопходна е посеопфатна докапитализација за да се обезбеди иднината на оваа компанија и да се успешно одговори на сите нивни барања и барања до средината на септември годинава “.

Што точно ќе се случи останува да се види.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши (со презентација на колекцијата на Том Форд) и беше многу поразлична од сите претходни. Пандемијата на Ковид-19 принудуваше промени...

Fool Moon

Владеењето на Вага, односно влегувањето на Сонцето во знакот на Вага, ќе започне на 22 септември, кога започнува есента. Пред нас има многу предизвикувачки...

Cotton Club

Бели кошули, панталони и вечерни фустани – соодветна облека за чудни времиња. Во време на неизвесност, сакате едноставност и јасност повеќе од сè. Ралф...

Fine Living

Знаевме дека мајчиното млеко е најдобриот избор за храна за бебиња, но моделот Џоди Тарнер-Смит во интервју за Вог откри уште една од неговите...