Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Како Билионерот кој го Финансираше Филмот CONTAGION се бори да ја сопре КОВИД-Пандемијата – а, и Следната што Можеби ќе ни Претстои

Пред девет години, филмската компанија Џеф Скол се здружи со „Ворнер брадерс“ за да го снимат Contagion, филм чија централна теме е глобална пандемија, започната со вирус пренесен од лилјак. Сижето е следно: американската бизнисменка (која ја игра Гвинет Палтроу) се враќа дома од патување во Кина и не знаејќи објавува роман, но и смртоносна болест. Додека многумина го гледаа на филмот како најобична научна фантастика, Скол имал скриени мотиви. Тој се надеваше дека филмот ќе помогне во градењето широка поддршка за финансирање на американските центри за контрола и превенција на болести и исто така ќе го предупреди светот за потенцијалните опасности од глобална пандемија.

Скол, 55, стана милијардер пред нешто повеќе од две децении, како резултат од акции што ги доби како прв претседател на eBay. Тој го напушти еБај во 2001 година и оттогаш ко-продуцираше повеќе од 100 филмови и ТВ програми, сите со социјално релевантни теми, вклучително и документарецот за климатски промени, „Незгодна вистина“, претставена Ал Гор, фабрички земјоделски документарен филм „АД“, минисерии “Кога ќе нè видат”, а е добитник и на наградата за најдобра фотографија на Академијата во 2016 година, за филмот “Спотитл”, кој раскажува за истрагите на Бостон Глоуб за сексуална злоупотреба на деца од католички свештеници.

Настрана од финансиската поддршка за филм чија централна тема ќе биде пандемија, Скол ја финансира и подготвеноста и спречувањето на пандемијата од 2009 година – шест години пред добро познатото предупредување во еден од ТЕД-разговорите на Бил Гејтс. Преку фондот именуван Скол Фондови за Глобани Закани тој донираше 100 милиони долари и за: климатски промени, недостиг на вода, нуклеарно оружје и конфликт на Блискиот исток.

Скол разбра за Ковид уште во декември, онаму од каде што започна. „Имавме колеги на теренот во Вухан. Имавме идеја дека зоолошката болест се префрли врз луѓето“, вели тој. Веќе до јануари, тој и неговиот тим започнаа да се грижат за земјите кои имаат трговски врски со Кина – особено за Африка, каде што работат некои од социјалните претприемачи што ги поддржа Фондацијата Скол.

Фондацијата на Скол неуморно работи на сопирање на пандемијата, преку “End of Pandemics” проектот на кој соработува со владите и органите за јавно здравје во 36 земји – од кои 11 имаат системи за надзор кои го следат „Ковид-19“ и други заразни болести.

А, кога станува збор за пандемиите што следат, тој вели:

„Постојат толку многу зонотични вируси што едноставно преминуваат од животните врз луѓето. Повеќето од нив се решливи и не претставуваат нешто смртоносно. Не верувам дека е постои можност дека ќе посведочиме на нова, ужасна и смртоносна пандемија во скоро време. Во секој случај, сега светот е во едно егзистенцијално реално шоу.”

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Познати личности позираа во гламурозни креации од својот … дом. Еми наградите оваа година можеби беа виртуелни и немаше црвен тепих со физичко присуство,...

Fool Moon

Познатиот американски рок-музичар Брус Спрингстин денес го слави својот 71 роденден во друштво на сопругата Пати Скијалфа (67) со која е во брак 29...

Cotton Club

Ние ја сакаме модата затоа што некако не заокружува, таа делува како филтер што помага да падне светлото точно на начинот на кој треба...

Four Seasons

Ѕирнете во волшебниот и ултра-ексклузивен 21 Royal Suite – најекстравагантната приватна дестинација на Дизниленд. Најексклузивната адреса во Дизниленд сега е 21 Кралска улица, дискретно...