Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Фејсбук избриша 7 милиони лажни информации поврзани со Корона вирусот..

Фејсбук ги објави податоците како дел од шестиот извештај за усогласеност со стандардите на однесување на социјалната мрежа, воведен во 2018 година, заедно со построги правила за пристојност по критиките дека е блага во контролирањето на содржината на своите платформи.

Во вторникот објавиле дека отстрани седум милиони објави во второто тримесечје од оваа година за споделување лажни информации за новиот коронавирус, вклучително и содржина за промовирање на лажни превентивни мерки и лекови, пренесе Ројтерс.

Фејсбук соопшти дека ќе покани надворешни експерти самостојно да го верификуваат извештајот, почнувајќи од 2021 година. Оваа социјална мрежа отстрани околу 22,5 милиони објавувања на говор на омраза на својата апликација во вториот квартал од оваа година, што претставува зголемување од 9,6 милиони во првиот. Тие, исто така, избришале 8,7 милиони мислења поврзани со екстремистичките организации, што е за 6,3 милиони во претходниот период.

Притоа, тие повеќе се потпирале на вештачката интелигенција во текот на април, мај и јуни бидејќи имало помалку вработени во канцелариите поради пандемијата на коронавирус.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши (со презентација на колекцијата на Том Форд) и беше многу поразлична од сите претходни. Пандемијата на Ковид-19 принудуваше промени...

Fool Moon

Владеењето на Вага, односно влегувањето на Сонцето во знакот на Вага, ќе започне на 22 септември, кога започнува есента. Пред нас има многу предизвикувачки...

Cotton Club

Бели кошули, панталони и вечерни фустани – соодветна облека за чудни времиња. Во време на неизвесност, сакате едноставност и јасност повеќе од сè. Ралф...

Fine Living

Знаевме дека мајчиното млеко е најдобриот избор за храна за бебиња, но моделот Џоди Тарнер-Смит во интервју за Вог откри уште една од неговите...