Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Дали сте расположени за лов на богатство?

Понекогаш пандемија, здодевност и премногу слободно време, можат да донесат луди идеи…

Ова е точно случајот со златарникот од Мичиген, Џони Пери, чија продавница за накит е затворена поради вирусот корона во изминатите неколку месеци. Едноставно му беше здодевно, и имаше изобилство на скапоцени парчиња на изложбата во неговата продавница за накит, без продажба на повидок. Очигледно, Џони не заработувал пари, па затоа дошол до смела идеја за вистинско лов на богатство.

Овој драгоцен накит, заедно со сопругата, одзел инвентар вреден околу еден милион долари од сопствената продавница и го погребал на десетици места во околината. Сега, тој ги предизвикува своите сограѓани, но и другите луѓе од целиот свет, да бараат богатство. За да учествувате во оваа уникатна акција, мора однапред да го купите вашиот билет, што ќе ви донесе индиции што мора да ги следите.

За да избегне евентуално оштетување на скапоцените камења што ги погребал, nyони ја обележал секоја локација за да се достигне со буквата X, а може да се наоѓа над богатството што треба да се ископа или под онаа што виси над вас. Кој прв ќе наиде на богатство, може да го спаси или продаде назад во Пери по оригинална и точна цена. Наградите вредат околу 4.000 УСД.

Интересно лов на богатство започнува на 10 август во десет часот, а наградата што ги чека најподготвените ловци е две сребрени шипки од по 100 унци. Билетите за овој настан веќе се распродадени, а наскоро се очекува да бидат објавени нови датуми.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Канитта Тонгнак (40) работела како продавачка на облека три години на улиците на градот Чон Даен на северот на Тајланд. Отпрвин сè изгледа нормално,...

Cotton Club

Брендот Микимото е познат низ целиот свет како најпознат златар во Јапонија. Колку што бисерите им помогнаа да чекорат по својот пат, толку и...

Wall Street

Рут Бадер Гинсберг почина во петокот на 87-годишна возраст. Оваа харизматична жена, со мала градба, имала неверојатен животен пат, често прошаран со машка доминација...

Cotton Club

Jimmy Choo дефинитивно нѐ изненади со својата нова соработка. Луксузната марка се здружи со Тимберленд за да создадат колекција што „го комбинира гламурот на...