Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Целиот Свет Се Шокираше! Може ли Корона Вирусот да Преживее во Замрзната Храна? – Доказов Вели дека Може!

Официјални претставници на Нов Зеланд испитуваат дали првите случаи на ковида-19 за повеќе од три месеци се резултат на вирусот што пристигнува на увезени пакувања замрзната храна, а во земјата се воведени строги мерки од средата за борба против ширењето на коронавирусот.

Откривањето на четворица заразени членови на семејството во Окланд, по 102 дена без вирус во земјата, ја поттикна премиерката Jacакинда Ардерн брзо да ги примени строгите ограничувања на движење во најголемиот град на Нов Зеланд и ограничувањата за патувања низ целата земја.

Двајца членови на заразеното семејство ги посетиле туристичките места јужно од Окленд околу три часа возење додека тие имале симптоми, а третиот отишле да работат за финансиска фирма во Окленд, исто така со симптоми на заболување.

Од четирите нови веројатни случаи откриени во средата, двајца се од работата на маж кој бил позитивен на вирусот во вторникот, а двајца се поврзани со домаќинство каде престојувал еден член на заразеното семејство.

Повеќе од 200 луѓе се идентификувани како блиски или обични семејни контакти и здравствените службеници се подготвуваат да тестираат десетици илјади луѓе во наредните денови.

Изворот на епидемијата ги збуни здравствените службеници кои рекоа дека се убедени дека немало локално пренесување на вирусот во Нов Зеланд 102 дена и дека семејството не патувало во странство.

„Ние работиме напорно за да собереме дел од сложувалката за тоа како се заразило ова семејство“, изјави Ешли Блумфилд, првата жена во здравството во Нов Зеланд.

Тестовите открија можност за потенцијален увоз на вирус на увезена замрзната храна.

Блумфилд додаде дека тестирањето на површините е во тек во ладилникот во Окленд, каде работел човек од заразено семејство. Инфицираниот човек веќе неколку дена е на боледување и сите вработени се испратени дома.

„Знаеме дека вирусот може да преживее во ладилни средини подолго време“, изјави Блумфилд на прес-конференција.

Кина објави дека се откриени коронавируси на пакувањето на увезените замрзнати морски плодови.

Светската здравствена организација објави дека во моментов нема потврден случај на ковид-19 да се пренесува преку храна или пакување храна. Сепак, тој забележува дека истражувањето покажало дека вирусот може да преживее и до 72 часа на пластика.

Резидентите на Окленд, дом на околу 1,7 милиони луѓе, добија само неколку часа да се подготват да се вратат на рестрикциите на ниво 3 во средата, со кои се бара луѓето да останат дома, освен во случај на излети од итни случаи.

Тридневното ограничување на сообраќајот за Окланд, најголемиот град во Нов Зеланд со 1,5 милиони жители, беше објавено во вторникот вечерта и стапи на сила на ручек во средата.

„Ако одиме напорно – брзото ограничување е сè уште најдобриот одговор“, изјави Ардерн. „Нашиот одговор на вирусот досега функционираше … знаеме како да го победиме“.

Во остатокот од земјата, воведени се малку поблаги ограничувања на Ниво 2. Ограничувањата ќе останат во сила до петок.

Полицијата со маски за лице постави блокади на патиштата околу Окленд, за да спречи масовен егзодус од градот, а супермаркетите почнаа да ја ограничуваат продажбата на основните потреби заради панично купување.

 Долги редици формирани во лабораториите за тестирање на коронавирус.

Нов Зеланд, исто така, го одложи распадот на парламентот во средата, предуслов за одржување избори.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши (со презентација на колекцијата на Том Форд) и беше многу поразлична од сите претходни. Пандемијата на Ковид-19 принудуваше промени...

Fool Moon

Владеењето на Вага, односно влегувањето на Сонцето во знакот на Вага, ќе започне на 22 септември, кога започнува есента. Пред нас има многу предизвикувачки...

Cotton Club

Бели кошули, панталони и вечерни фустани – соодветна облека за чудни времиња. Во време на неизвесност, сакате едноставност и јасност повеќе од сè. Ралф...

Fine Living

Знаевме дека мајчиното млеко е најдобриот избор за храна за бебиња, но моделот Џоди Тарнер-Смит во интервју за Вог откри уште една од неговите...