Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Wall Street

Британците бегаат од Франција по карантинот: „Ние ги променивме плановите кога ги слушнавме вестите“

Eurostar passengers arrive at St Pancras train station after travelling from Paris, France ahead of the British government imposing 14 day quarantine for anyone travelling from France from 04:00 Saturday 15th August. France has seen a sharp rise in Covid-19 cases in the past week. An estimated 500,000 British holidaymakers are in France for the Summer. Eurostar passengers arrive from Paris before Quarentine restrictions, London, UK - 14 Aug 2020,Image: 552362709, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Британската влада доцна во четвртокот објави дека ќе воведе задолжителнен карантин за повратниците од Франција во сабота од 3 часот по полноќ, на британските туристи, околу 160.000 од нив, имаат нешто повеќе од 24 часа да се вратат дома

Британците брзаат кон својата татковина од одморалиштата во Франција, откако владата во Лондон објави дека наскоро ќе воведе две недели карантин за патниците од таа земја. Британската влада доцна во четвртокот објави дека ќе воведе задолжителен карантин за повратниците од Франција во сабота од 3 часот наутро, за британските туристи, околу 160.000 од нив, ѝ имаат нешто повеќе од 24 часа да се вратат дома.

Париз најави воведување на реципрочна мерка

Ненадејното воведено правило им донесе нов удар на туристите, авиокомпаниите и тур-операторите, уште повеќе што Париз најави дека ќе воведе реципрочна мерка. Голем број на Британци тргнаа кон француското пристаниште Кале, надевајќи се дека навреме ќе фатат ферибот или воз за дома.

„Ние ги променивме нашите планови кога ги слушнавме вестите минатата вечер. Решивме да се вратиме дома еден ден пред да избегнеме карантин “, изјави една британка на француското пристаниште Кале.

Таа додаде дека додека кампувала на југот на Франција, таа и нејзиното семејство запознале помалку луѓе отколку што е вообичајно, од нивниот град Гилдфорд, на југот на Англија. Новите правила се применуваат за Франција, втора најпопуларна дестинација за Британците, Холандија и Малта, објави министерот за транспорт Грант Шапс. За Шпанија, најпопуларната дестинација на Велика Британија, задолжителен двонеделнен карантин беше воведен на 26 јули.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши (со презентација на колекцијата на Том Форд) и беше многу поразлична од сите претходни. Пандемијата на Ковид-19 принудуваше промени...

Fool Moon

Владеењето на Вага, односно влегувањето на Сонцето во знакот на Вага, ќе започне на 22 септември, кога започнува есента. Пред нас има многу предизвикувачки...

Cotton Club

Бели кошули, панталони и вечерни фустани – соодветна облека за чудни времиња. Во време на неизвесност, сакате едноставност и јасност повеќе од сè. Ралф...

Fine Living

Знаевме дека мајчиното млеко е најдобриот избор за храна за бебиња, но моделот Џоди Тарнер-Смит во интервју за Вог откри уште една од неговите...