Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Виски Поскапо од Порше – BLACK BOWMORE DB5 1964

Кога две индустриски титани работат за заедничка цел, резултатите можат да бидат апсолутно фантастични…

Ова е барем точно кога станува збор за нова соработка помеѓу брендовите „Боумор“ и „Астон Мартин“, кои се здружија да создадат виски инспирирано од еден од најпознатите иконични автомобили во светот. За прв пат досега, шкотската почитувана дестилерија и саканиот англиски бренд за автомобили се здружија да создадат ограничено издание единечен виски од слад, инспириран од омилениот автомобил на Џејмс Бонд, DB5. Black Bowmore DB5 го носи името по годината што е дестилирана и депантирана, а ќе биде произведена во ограничено издание од само 25 парчиња.

Како и да е, годината и вискито имаат дополнително значење за брендот „Bowmore“, бидејќи менаџерот, Дејвид Тарнер, изјави: „Додека грутката од јаглен правеше пареа и ја загреваше нашата фабрика, тоа беше првото дестилирање создадено со новиот метод, сега се користи за создавање на Црн Боумор “. Како вистински момент на судбината, тој период имаше големо значење и за марката Астон Мартин, затоа што тие само тогаш го лансираа ДБ5, нивниот најиконичен автомобил досега.

Ова виски, кое за прв пат беше декантирано во триесет и едногодишно бариво од костен од костен, во текот на децении разви култ околу тоа, кога стана една од најпосакуваните единечни молети досега произведени. Бурињата и времето го импресионираа духот на времето во него, заедно со темната боја и подеднакво сложените миризливи ноти и вкусови. Кога станува збор за мирисот, фановите ќе бидат воодушевени од зрелото овошје и кремот од карамела, букет тутун, кора од портокал и црните цреши. Вкусот открива слоеви на манго, рајско овошје и мед од багрем, кое е испреплетено со комбинација на кафе и мирис на тутун.

Се разбира, за толку прекрасен пијалок, требаше да се создаде специјално шише. Всушност, секој од нив е направен со рака на Glasstorm, а го содржи и оригиналниот клип на Aston Martin. Сето тоа е спакувано во убава кутија, која исто така содржи книга која детално зборува за оваа уникатна соработка.

Како што дознаваме, виски ќе биде достапен за купување од оваа есен, а ќе ве чини 65.000 долари

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Кои се алфа жени? Тие не се разликуваат од другите жени, тие само имаат целосно уникатен и моќен пристап кон животот. Алфа жените минуваат...

Fool Moon

„Кога ќе станеш мајка?“ Дали е болно прашање за сите жени кои, како познатата актерка, можеби имаат здравствени проблеми што ги спречуваат да забременат....

Fine Living

Конечно е решена вечната дилема дали е подобро мажот да биде постар од жена или, што се повеќе се пропагира во денешно време, жената...

Green Tea

Со чести прашања за тоа кога бебето почнува да седи, ползи и да оди, многу родители се заинтересирани за бојата на очите на нивното...