Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Unica – Единствена вила од 100 милиони долари

Сосема нова вила од околу 4.100 квадратни метри која има 21 купатило, гаража за 20 автомобили и осум барови…

Дури и некои од најдобрите бутик хотели во светот не доаѓаат со вакви удобности. За почеток, вилата располага и со приватно кино со 36 места, како и винарија на две нивоа, со комплетен велнес центар со прекрасен базен, спа област и голема теретана. Љубителите на автомобилите ќе бидат воодушевени од фактот дека на едно ниво под земја има галерија за 20 автомобили, веднаш до затворениот  терен за кошарка, кој со допир на копче се претвора во подиум.

Сето ова ja прави уникатна вила, која е соодветно наречена Unica. Со својот интересен шпански стил, таа дефинира хедонистички начин на живот. За неговата изградба, целиот дел од Бел Ер Хил мораше да се ископа за да се направи доволно простор за тоа. Сама по себе, содржи еден кат за забава, еден за секојдневниот живот, еден за велнес, додека на горниот кат ги има сите спални соби.

Сега, може да се купи за 100 милиони долари, што многумина ќе бидат задоволни да платат за неверојатната количина приватност што ќе ја обезбеди. А патот што води кон нејзината влезна врата минува покрај импровизиран водопад и кружен паркинг, додека во внатрешноста, во близина на фоајето, ве чека дневна соба со прозорци од подот до таванот кои ве поврзуваат со огромна тераса.

Отворената кујна е дефинирана со елегантни црни ормани и уредите / апаратите La Cornue, со централен остров создаден од вековно скаменето дрво. Ако мислите дека оваа кујна е едноставно премногу убава за употреба, знајте дека во близина на неа има уште една, така да се каже, комерцијална.

Ако се спуштите по скалите или лифтот до нивото на базенот, ќе се чувствувате како да влегувате во спа –  од светска класа. Тоа е т.н. Велнес ниво, кое содржи базен со солена вода, просторија за пареа која се карактеризира со далматински мермер, сауна, ледена бања и огромен фитнес центар.

Стаклена врата ќе ве однесе до прекрасна тераса со дополнителен бесконечен базен и лежалки за сончање. Ако сакате да уживате во филмска вечера или игри со вашите пријатели на отворено, тука е и водоотпорен видео ѕид на Samsung.

Во близина на претходно споменатото кошаркарско игралиште, кое се претвора во подиум, има студио за снимање, простории за персонал, сервисна кујна, приватна просторија за обезбедување, со огромна просторија од 600 метри квадратни.

Ако се упатите кон горниот кат, ќе наидете на два мастер апартмани и шест дополнителни спални соби со приватни бањи. Поголемиот мастер-апартман, т.н западно крило, има стаклена врата што ве води кон приватниот балкон, а дел од тоа е и неговата и нејзината бања.

Погледнете повеќе фотографии во галеријата.

Прочитај

Green Tea

Kреативниот директор на марката Dom Perignon , го истражувала Лени Кравиц и неговите нови карактеристики во соработка со оваа куќа од шампањско … Поточно,...

Four Seasons

Дали сакате пауза од сè околу вас – цивилизација, современи уреди, Интернет, работа и луѓе? Имаме совршен предлог за вас … Островот Асатиг е...

Wall Street

Брендот Porsche го воведе моделот 911 Targa 4S Heritage Design Edition, кој доби елементи за дизајн од 1950-тите и 1960-тите, и е првото од...

Cotton Club

Импресивна, но повторно софистицирана колекција што Крис ван Аш ја потпишува за марката Berluti… Очигледно, розите цветаат во марката Berluti. Со креативно водство на...