Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Спектакуларна викенд-куќа на Pukhet

Сместена на западниот брег на Pukhet, во срцето на Tambon Patong, куќата на Kalim Beach е прекрасна куќа со поглед на иконскиот брег, морето Андаман и незаборавни зајдисонце …

Оваа вила на високо ниво се наоѓа на тесна парцела, каде архитектите од дизајнерските студија на Qua мораа да најдат уникатни решенија за да го искористат максимумот од вертикалниот простор. Работејќи со тешки агли и елементи што го ограничија целокупниот облик на пространа куќа, ентериерот е исполнет со прилично големо количество на светлина додека се релаксирате од жешкото, тропско сонце.

Најинтересен и најубав елемент на резиденцијата е несомнено заоблениот базен, кој се наоѓа во близина на дневната соба и отворен двор со простор за уживање. Базенот ја отсликува визијата за куќата и небото кога водата во неа е мирна, и им нуди на сопствениците и на нивните гости можност да уживаат во освежувачки поглед на зајдисонцето, што е навистина незаборавно. До базенот има отворен салон, кој е надворешно поврзан со серија на лизгачки стаклени врати. Со паметна кујна и област за храна, ова е центарот на куќата.

Четири спални соби, бањи и дополнителни простории и додатоци за гостите го завршуваат овој дом, додека серија завеси од бамбус и ролетни ја штитат целата околина од жешкото тропско сонце. Заштитениот двор и патеки околу куќата, бетонските sидови и дрвените детали за завршна обработка се последните точки на оваа спектакуларна резиденција, која едноставно зрачи со луксуз.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Ако сте уморни од класични секс пози и сакате да ги зачините работите во спалната соба, не треба да барате повеќе. „Дејли Стар“ во...

Fool Moon

Освен фактот дека никогаш нема да ја заборавиме 2020 година како целина, сега незаборавниот велигденски концерт, кој славниот италијански тенор Андреа Бочели го одржа...

Wall Street

Полското издание на списанието Вог им оддаде почит на жените кои се борат за повлекување на конзервативниот закон за абортус. На насловната страница, манекенката...

Green Tea

Стигнаа постудени денови, а со нив и сезонски сет на естетски проблеми – испукани усни. Покрај тоа што нѐ вознемирува појавата на суви усни,...

Advertisement