Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Спектакуларна викенд-куќа на Pukhet

Сместена на западниот брег на Pukhet, во срцето на Tambon Patong, куќата на Kalim Beach е прекрасна куќа со поглед на иконскиот брег, морето Андаман и незаборавни зајдисонце …

Оваа вила на високо ниво се наоѓа на тесна парцела, каде архитектите од дизајнерските студија на Qua мораа да најдат уникатни решенија за да го искористат максимумот од вертикалниот простор. Работејќи со тешки агли и елементи што го ограничија целокупниот облик на пространа куќа, ентериерот е исполнет со прилично големо количество на светлина додека се релаксирате од жешкото, тропско сонце.

Најинтересен и најубав елемент на резиденцијата е несомнено заоблениот базен, кој се наоѓа во близина на дневната соба и отворен двор со простор за уживање. Базенот ја отсликува визијата за куќата и небото кога водата во неа е мирна, и им нуди на сопствениците и на нивните гости можност да уживаат во освежувачки поглед на зајдисонцето, што е навистина незаборавно. До базенот има отворен салон, кој е надворешно поврзан со серија на лизгачки стаклени врати. Со паметна кујна и област за храна, ова е центарот на куќата.

Четири спални соби, бањи и дополнителни простории и додатоци за гостите го завршуваат овој дом, додека серија завеси од бамбус и ролетни ја штитат целата околина од жешкото тропско сонце. Заштитениот двор и патеки околу куќата, бетонските sидови и дрвените детали за завршна обработка се последните точки на оваа спектакуларна резиденција, која едноставно зрачи со луксуз.

Прочитај

Green Tea

Kреативниот директор на марката Dom Perignon , го истражувала Лени Кравиц и неговите нови карактеристики во соработка со оваа куќа од шампањско … Поточно,...

Four Seasons

Дали сакате пауза од сè околу вас – цивилизација, современи уреди, Интернет, работа и луѓе? Имаме совршен предлог за вас … Островот Асатиг е...

Wall Street

Брендот Porsche го воведе моделот 911 Targa 4S Heritage Design Edition, кој доби елементи за дизајн од 1950-тите и 1960-тите, и е првото од...

Cotton Club

Импресивна, но повторно софистицирана колекција што Крис ван Аш ја потпишува за марката Berluti… Очигледно, розите цветаат во марката Berluti. Со креативно водство на...