Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Прогонетата и позната куќа во Ирска е на продажба

Имаме одлични вести, кои можат да ги вознемират луѓето кои страдаат од фазмофобија, за кои препорачуваме да не читаме понатаму – работите ќе одат натприродни и ќе се фрлаат во светот на недвижностите…

Најпрогонетата куќа во Ирска, Лофтус Хол, е на пазарот и може да биде ваша со сите свои елементи, по цена од 3 милиони долари. Искрено, тоа не е премногу висока цена за грузиска вила со дваесет и две спални соби, сместена на југоисточниот раб на островот. Сепак, легендата, која е попозната од самиот имот, вели многу повеќе за сето тоа. Според приказната, еден посетител (сатаната) се криел во оваа вила од невремето. Кога влегол внатре, сопствениците на куќата не сакале да го исфрлат во толку лошо време, па му понудиле забавна игра со карти. Сопственичката испушти една картичка под масата и се согласи да ја собере, и видела неверојатен поглед – нозете на нивниот непоканет гостин беа заменети со копчиња, по што нивниот гостин магично исчезна во огнениот пламен и облак од чад.

За жал, таа била маѓепсана од Сатаната и поради тоа го изгуби својот ум, само да биде затворена во просторија со таписерии против нејзината волја. Неколку години подоцна, таа починала, додека ужасот што се случи од неа продолжи да се одвива – векови подоцна, селаните тврдеа дека го гледаат нејзиниот дух како лута по имотот во текот на ноќта.

Ако случајно не верувате во натприродна или паранормална, ова место е вистинско вила, создадена во 1170 година, а исто така е една од најголемите туристички атракции во регионот. Покрај тоа, вилата изгледа совршено, опкружена со имот од 63 хектари. Има свое приватно крајбрежје и прекрасно уредувани тревници. Сопствениците на вилата во моментов разговараат со потенцијални купувачи, а тие изјавија дека нема да изберат купувач, но самата куќа ќе го стори тоа.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши (со презентација на колекцијата на Том Форд) и беше многу поразлична од сите претходни. Пандемијата на Ковид-19 принудуваше промени...

Fool Moon

Владеењето на Вага, односно влегувањето на Сонцето во знакот на Вага, ќе започне на 22 септември, кога започнува есента. Пред нас има многу предизвикувачки...

Cotton Club

Бели кошули, панталони и вечерни фустани – соодветна облека за чудни времиња. Во време на неизвесност, сакате едноставност и јасност повеќе од сè. Ралф...

Fine Living

Знаевме дека мајчиното млеко е најдобриот избор за храна за бебиња, но моделот Џоди Тарнер-Смит во интервју за Вог откри уште една од неговите...