Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Прекрасен концепт на јахта за истражување Discovery 57

Бидејќи познатиот, но за жал банкротираниот италијански бродоградилник Mondomarine го пронајде својот нов сопственик во ноември минатата година, многу работи се променети…

Нивниот нов сопственик Palumbo Superyachts прави се од себе за да ги врати во живот, а еден од тие напори штотуку ни беше претставен. Најновата линија на нови суперхрабри Discovery успеа да ги воодушеви многу наутички љубители на прв поглед. Првиот модел од новата флота, што може да се види тука во нејзината слава генерирана од компјутер, е всушност волшебниот Discovery 57, елегантен, виток брод, дизајниран од волшебникот за креативност на марката, Лука Дини.

Ако го познавате светот на супериите, тогаш веројатно ќе се сетите дека Дини, лидерот на студиото Luca Dini Design, ги дизајнираше линиите на прекрасната јахта за истражување Tribu, која беше изградена во 2007 година од бродоградилиштето Mondomarine за Лучијано Бенетон, сопственик на италијанската модна империја Бенетон.

Дини сигурно оставил личен белег на концептот Discovery 57, користејќи ја прекрасната керозин боја за лесниот алуминиумски труп и надградбата, која е придружена со црно обоени прозорци. Главните елементи за дизајн на оваа јахта во стилот на Explorer вклучуваат пространи палуби, кои содржат два базени.

Покрај мастер-апартманите на главната палуба, јахтата има уште четири гостински кабини на долната палуба, секоја со своја приватна бања, заедно со шест кабини на екипажот. Покрај тоа, Лука Дини посвети многу внимание на создавање големи прозорци, кои ви овозможуваат да уживате во погледот на отворено море и изобилството на природна светлина.

Прочитај

Wall Street

Британската влада доцна во четвртокот објави дека ќе воведе задолжителнен карантин за повратниците од Франција во сабота од 3 часот по полноќ, на британските...

Route 66

Со децении, Mercedes како концепт за луксузен автомобил е особено популарен во Америка, каде што го сакаат многу спортисти. Меѓу нив е и Мајкл...

Four Seasons

Viceroy Bali е луксузно одморалиште со триесет вили, што особено ќе ги израдува љубителите на ексклузивност, елеганција и егзотичност… Оваа област, која некогаш била...

Green Tea

Фантастичната линија на Џенифер Лопез е резултат на редовно секојдневно вежбање, но и добра исхрана. Латиноамериканската дива веќе откри дека секогаш се грижи за...