Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Погледнете ја поранешната викендица на филмската дива Бриџит Бардо

Датира од 13 век, овој неверојатен имот со 13 спални соби има 3 лозја, два базени и неверојатен поглед на Медитеранот…

Кога заводливата и сензуална француска актерка и модел, Брижит Бардо ја заврши приказната со сопругот и режисерот Роџер Вадим, во 1957 година, ѝ требало место каде може навистина да се одмори и да се опушти, без папараците. На 24-годишна возраст, таа го најде својот мир во Ле Кастел, вила на Азурниот брег, високи во ридовите над Кан, со поглед на планините Естерел и сината боја на Медитеранот.

Според легендата, Брижит планирал да го купи овој имот и да го нарече дома, сè додека нејзината мајка не ја убедила да купи помалку скапа вила во пост-риболов село, Сен Тропе. Останатото е историја.

Сегашниот сопственик на Ле Кастел, шведски економист Би Биран, сака да го продаде имотот за 6,48 долари, откако го работи како хотел со неделни цени што се движат од 15 000 американски долари за 22 години.

„Брижит Бардо се пресели во Ле Кастел во пролетта 1958 година, на задоволство на многумина од момчињата во ова село. Еден сосед ни кажа дека момчињата се качувале по дрва и wallsидови за да го видат Бардо како ужива во базенот “, објаснува Пуранен.

Сместен на парцела во висина од 1,46 хектари, овој имот се мери околу 650 метри квадратни, има осум спални соби во главната вила и пет посебни спални соби во куќа за гости. Во рамките на своите високи sидови, е распотранет со два базени, три лозја, едно дрво од маслинка, уметничко студио, куглана и традиционална камена кула. Покрај тоа, има огромна тераса покрај базенот, што е доволно за вечера со 60 луѓе.

Главната зграда на имотот датира од 1800-тите години, додека делови од камени sидови се уште постари и датираат од 1200-тите години. Откако го спаси овој имот во 1998 година, Пуранен помина повеќе од 13 години во обновување и модернизација на целиот имот, задржувајќи го историскиот карактер.

Во внатрешноста на главната вила на четири ката, можеме да видиме детали од камен и бакар, традиционални ролетни, дрвени греди, гипс акценти и камен. Главната дневна соба има високи тавани, камин, украсно скалило од леано железо и заоблена стаклена врата што се отвора на терасата.

Рустикалната кујна ги комбинира новите и старите, комбинирајќи го врвниот асортиман Ле Корн со тула-sидни плочки од средниот век.

Скалила во внатрешноста на кружната кула ве води до вториот кат, каде има поставен мастерс-апартман, кој доаѓа со блиската библиотека, бања со антички плочки од Авињон и стаклена врата која ве води кон приватна тераса.

Сепак, надворешноста е она што го прави имотот на Ле Кастел навистина совршен. Огромните камени тераси се едноставно совршени за ал-фреско јадење. Горната тераса, каде Бардо се опушти на сонцето, сега има мирен јапонски базен, додека елегантното камено скалило ве води до скоро додаден базен за бесконечност со подводни звучници. На оваа тераса има и кутии со летна кујна и печки за пица, заедно со филм на екранот.

Дополнителната куќа за гости со пет спални соби има сопствен базен, додека близу неа има чардак создаден од камен. Со сопствен камин, Bang & Olufsen звучен систем и удобен тросед, тоа е совршено место за уживање во чаша вино при самрак. Оттука можете да уживате во погледот на лозјата каде се одгледуваат сорти на грозје Шираз, Мерлот, Каберне Совињон и Муриведер, додека во далечината може да се види античка маслинка.

Покрај тоа, мора да нагласиме дека Ле Кастел се наоѓа на само половина час од Кан. Звучи совршено, нели?

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Advertisement