Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

ШОК! Вака ќе изгледаат авионите после пандемијата! Повеќе простор, помалку допири но и далеку поскапи услуги…

Иако е лесно да се придржувате до пропишани мерки како физичка оддалеченост и да носите маска, додека патувате со авион е многу потешко, особено кога луѓето треба да јадат, пијат, седат до странци.

Во текот на пандемијата на коронавирус, започнаа сериозни промени во училиштето, работата и патувањето – сето тоа со цел да се придржуваат до пропишаните мерки и да се зачува здравјето на луѓето.

Според УНИЛАД, претставен е нов дизајн на економска класа, според кој авионите би биле управувани по пандемијата.

Pure Skies е концепт дизајниран од PriestmanGoode од Лондон – тие се обидоа да најдат начин да го направат патувањето безбеден, за луѓето да имаат доволно приватен простор и да ги допрат местата околу нив што е можно помалку.

За почетниците, тие мислат дека е најдобро да се укинат екраните на допир и наместо тоа да излезат со екран што се контролира преку нивниот мобилен телефон. Преградите на седиштата исто така се отстранети за луѓето да не можат да фрлаат ѓубре во нив, особено користеле заштитни маски и марамчиња.

Седиштата можат да бидат покриени со подвижни завеси, така што секој патник има сопствен приватен простор и да се придржува кон мерките на физичко растојание, а секое седиште е направено без многу дупки и прегради, така што што е можно помала нечистотија да влезе во нив.

Трпезариите сè уште ќе бидат достапни, но патниците ќе треба да ги побараат од персоналот во кабината кога нарачуваат оброк.

“Со повеќе од 30 години искуство, знаеме како да иновираме. Размисливме за иднината и промените во патувањето откако ќе заврши пандемијата. Затоа го направивме целиот дизајн, а безбедноста на патниците е прва”, изјави еден од сопствениците на компанијата, Најџел Гуд.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши (со презентација на колекцијата на Том Форд) и беше многу поразлична од сите претходни. Пандемијата на Ковид-19 принудуваше промени...

Fool Moon

Владеењето на Вага, односно влегувањето на Сонцето во знакот на Вага, ќе започне на 22 септември, кога започнува есента. Пред нас има многу предизвикувачки...

Cotton Club

Бели кошули, панталони и вечерни фустани – соодветна облека за чудни времиња. Во време на неизвесност, сакате едноставност и јасност повеќе од сè. Ралф...

Fine Living

Знаевме дека мајчиното млеко е најдобриот избор за храна за бебиња, но моделот Џоди Тарнер-Смит во интервју за Вог откри уште една од неговите...