Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

ХИТ!! Каква врска има изметот од Лав со Короната? Се продава како алва, а функцијата му е посебна..

Циркусниот лав-тамер започна со продажба на измет од лавови и на тој начин успеа финансиски да му помогне на неговиот циркус „Крон“, кој бележи големи загуби поради пандемијата на корона вирус.

Германскиот циркус „Крон“ има 26 лавови и тигри. Мартин Лејси, кој се грижи за нив, вели дека тој немал идеја дека нивните измет имаат какви било корисни состојки што би можеле да бидат корисни за секого.

Сепак, долги години луѓето доаѓаа и го замолуваа да соберат некои измет од лавови. Кога ги прашал зошто им е потребно, тие тврдеа дека нејзиниот мирис ги одвраќа мачките од шетање во градината.

– Тогаш сопственикот на локалната гаража, исто така, купи одредена сума од нас, бидејќи откри дека ги обесхрабрува животните да влегуваат внатре и да ги мелат на електрични кабли. Досега продадовме 2.000 парчиња измет од лавови. Јас секогаш им велам на клиентите, ако имаат незгодни соседи, да попрскаат малку во дворот, тоа сигурно ќе ги избрка – се шегува Лејси.

Циркусот не мораше да се плаши дали ќе имаат доволно добра за да ги задоволат потребите на пазарот, но тие беа изненадени колку добро помина продажбата.

– Можеби ќе треба да започнеме со правење списоци на чекање, но за сега имаме доволно залихи за продажба – се фали скротувачот на животни.

Необичен киоск во форма на измет во кој се продаваат измет на лавови треба да се забавува и да ги натера посетителите да се смеат кога циркусот сè уште чека дозвола за продолжување на своите настапи.

Тегла од ова кафеаво „злато“ се продава за пет евра, а дел од средствата се наменети за добротворна организација која се грижи за подобрување на условите на животните што се во заробеништво.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши (со презентација на колекцијата на Том Форд) и беше многу поразлична од сите претходни. Пандемијата на Ковид-19 принудуваше промени...

Fool Moon

Владеењето на Вага, односно влегувањето на Сонцето во знакот на Вага, ќе започне на 22 септември, кога започнува есента. Пред нас има многу предизвикувачки...

Cotton Club

Бели кошули, панталони и вечерни фустани – соодветна облека за чудни времиња. Во време на неизвесност, сакате едноставност и јасност повеќе од сè. Ралф...

Fine Living

Знаевме дека мајчиното млеко е најдобриот избор за храна за бебиња, но моделот Џоди Тарнер-Смит во интервју за Вог откри уште една од неговите...