Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Гучи создава нова круна за кралот на џунглата

Луксузната модна куќа е посветена на заштитата на природниот свет и животинското кралство, онолку колку што е посветено на светот на модата и служење на модничари …

Љубовта што брендот Гучи ја култивира за кралот на светот – лавот, е многу позната, додека годинава, таа беше пренесена на едно ново ново ниво, кога Гучи се приклучи на организацијата „Фонд на лавовите“, во февруари годинава. Иницијативата, предводена од Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП), има за цел да се справи со кризата во природата, биодиверзитетот и климатските услови ширум светот.

Целта на фондацијата е да се соберат над 100 милиони долари годишно во текот на следните пет години, а Гучи е една од брендовите што придонесува најмногу за целата приказна. Креативниот директор на марката, Алесандро Микеле, овој пат ја толкуваше љубовта кон лавовите во форма на најновата колекција накит – колекцијата Lion Head. Лавот може да се види на бројни креации на Гучи од минатото, како што се дизајни во парчиња готови облека, линијата Гучи Декор и овој пат, во дизајнот на накит.

Царот на џунглата очигледно управува со колекцијата, додека главата на лавот е лајтмотив на целата приказна. Таа е акцентирана со дијаманти и прекрасно држи обоени камења во забите.

Колекцијата е креирана од бело и жолто злато, и содржи парчиња како обетки, ѓердани, прстени и нараквици обликувани со дијаманти и обоени скапоцени камења. Оние што сакаат да остават силен и смел впечаток, можат да научат нешто од лавот Гучи, кој навистина изгледа кралски.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Канитта Тонгнак (40) работела како продавачка на облека три години на улиците на градот Чон Даен на северот на Тајланд. Отпрвин сè изгледа нормално,...

Cotton Club

Брендот Микимото е познат низ целиот свет како најпознат златар во Јапонија. Колку што бисерите им помогнаа да чекорат по својот пат, толку и...

Wall Street

Рут Бадер Гинсберг почина во петокот на 87-годишна возраст. Оваа харизматична жена, со мала градба, имала неверојатен животен пат, често прошаран со машка доминација...

Cotton Club

Jimmy Choo дефинитивно нѐ изненади со својата нова соработка. Луксузната марка се здружи со Тимберленд за да создадат колекција што „го комбинира гламурот на...