Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Фантастичната јахта – Oceanco концепт

Новата Oceanco јахта, Esquel концепт е бестрашен модел дизајниран да ги истражува најоддалечените океани во светот….

Новата Oceanco јахта, Esquel концепт екстремна експедиција има моќен лак за разбивање на мраз и неверојатно ниво на комфор во својот ентериер што воедно и го очекуваме кога станува збор за брендот Oceanco.

Esquel го претставува зедничникот напор на компаниите Oceanco, Timur Bozca Design, Lateral Naval Architects and Engineering, и Pelorus – искусни компании во делот на патувањето и јахтите, како и стилистката Џина Бренан.  “Нашата визија е да создадеме решение земајќи ги во предвид човековиот фактор, технологијата и естетиката. Се дизајнираме со причина – а не само поради дизајн“, изјавија од Timur Bozca Design.

Како таков, Esquel ќе биде автентичен истражувачки брод, со гаража од 2.500 метри квадратни за брзите RIBS, играчка за спортови на вода и за нуркање. На јахтата исто така се наоѓа и палуба од 2.000 метри квадратни со стаклена надоградба која содржи затворен базен и спа центар. Отворената палуба може да пренесува теренски возила, мотори, хеликоптер и се разбира две подморници. Од Oceanco исто така изјавуваат дека може просторот да го претворат во бродска лабораторија, со можност да асе користи за лечење на океански корали.

„Како би биле во можност да го искористиме неговиот експедициски потенција, Esquel е создаден да обезбеди максимални залихи, а притоа да има минимални потребни за одржување“, изјави Џејмс Рои, директор на компанијата Lateral.

Џина Бренан креираше стилизиран ентериер, со модерен декор кој исто така вклучува мешавина на антиквитет и артефакти.

Oceanco концептот го движи компактен дизел-електричен погон. Јахтата ќе има домет од 7.000 наутички милји, со максимална брзина од 16.5 чвора.

Прочитај

Green Tea

Kреативниот директор на марката Dom Perignon , го истражувала Лени Кравиц и неговите нови карактеристики во соработка со оваа куќа од шампањско … Поточно,...

Four Seasons

Дали сакате пауза од сè околу вас – цивилизација, современи уреди, Интернет, работа и луѓе? Имаме совршен предлог за вас … Островот Асатиг е...

Wall Street

Брендот Porsche го воведе моделот 911 Targa 4S Heritage Design Edition, кој доби елементи за дизајн од 1950-тите и 1960-тите, и е првото од...

Cotton Club

Импресивна, но повторно софистицирана колекција што Крис ван Аш ја потпишува за марката Berluti… Очигледно, розите цветаат во марката Berluti. Со креативно водство на...