Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Љубовта спрема мачките инспирираше една импресивна палета на керамички чинии

Тие велат дека човекот може да стекне најдобар пријател само ако го бара надвор од човечкиот свет.

Ова се однесува на светот на животните, кој се труди да функционира во нашиот свет. Ако имате домашно милениче дома, знаете за што зборуваме. Толку многу љубов, нежност и лојалност што ретко кој може да ви даде поискрено од куче или мачка. Ако сте љубител на мачки, исто така знаете дека никогаш не сте вистински нивни сопственик и дека тие секогаш се слободни, а нивен слободен избор е да бидат со вас. Фасцинацијата со мачки доведе до создавање на неверојатни уметнички дела, а ние денес ви претставуваме само едно.

Ljubav prema mačkama stvorila vrlo impresivnu paletu keramičkih tanjira
Ljubav prema mačkama stvorila vrlo impresivnu paletu keramičkih tanjira

Овие се уникатни керамички садови кои се дело на руски уметник. Велиме уникатни бидејќи не станува збор за чинии и садови од класична форма, туку за слики на мачки во завиткана форма. Фантастичен подарок за секој љубител на мачки. Без разлика дали ќе бидат изложени во вселената како форма на украсување или ќе се користат за чување вредни предмети како накит или за јадење, овие керамички ремек-дела се навистина приказ на необична вештина.

Ljubav prema mačkama stvorila vrlo impresivnu paletu keramičkih tanjira

Самата уметница еднаш изјави дека отсекогаш сакала мачки и дека ужива да работи со керамика бидејќи тоа и дава можност да ги реализира сите свои идеи. Комбинирајќи ги овие две љубови во една, создадена е колекција од многу интересни плочи, кои изгледаат многу реалистични. Се чини дека мачките заспале во скутот на сопственикот, се сместиле удобно и не се грижат за настаните околу нив.

Ljubav prema mačkama stvorila vrlo impresivnu paletu keramičkih tanjira

Секое парче е направено од бела глина и е рачно насликано, што значи дека како такво е уникатно и скоро неповторливо. На некои од плочите на задната страна има и метална кука за закачување на идот. Ако сте подготвени за малку љубов и нежност за мачки, не пропуштајте ја можноста да погледнете во нашата галерија.

Ljubav prema mačkama stvorila vrlo impresivnu paletu keramičkih tanjira

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Зошто спиеме погрешно?Најчеста грешка е спиењето на страна или стомак. Овие пози се многу удобни и ова е чисто психолошки момент, кој дава чувство...

Fool Moon

Италијанците се нација на естети и хедонисти. Нивниот свет се врти околу задоволствата и убавината, вклучително и жените. Каква е вистинската Италијанка? Самољубие Италијанките...

Fool Moon

ОВЕН ХранаОвните треба постојано да ја надополнуваат својата сила со калорична храна. Месо на прво место, јајца, сирења, но и многу свежо овошје и...

Fool Moon

Познатиот рокер Мик Џегер е познат како голем заводник, но само две жени успеаја да го одведат до олтарот. Првата е денес 75-годишната актерка...

Advertisement