Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Совршени дестинации во Мексико за совршен одмор

Кога конечно ќе заврши пандемијата на корона вирусот, сите ќе сакаме да излеземе, да патуваме и да го откриеме светот…

Една од дестинациите што е дефинитивно совршена за наплата од периодот на самоизолација е секако Мексико. Овде можете да најдете се што ви треба, без разлика дали е луксуз и удобност или култура, гастрономија, прекрасни плажи и кристално чиста вода. Светлите бели песочни плажи на Мексико се истакнуваат од светло сините води на Тихиот океан.

Мексиканската кујна е исто така фантастична, додека уникатната историја и култура ќе ви овозможат многу занимации. Што и да сакате да направите за време на вашиот следен одмор, веројатно можете да го најдете во Мексико. Без разлика дали патувате сами, со семејство, пријатели или деца, Мексико ќе ви обезбеди сè што ви треба за крајно уживање.

Ако успеавме да ја разбудиме желбата да го посетиме Мексико, ќе ги откриеме и петте најдобри места што мора да ги видите додека сте таму.

Акапулко

Веројатно нема ниту една личност на планетата што не слушнала за Акапулко – без разлика дали преку книги за историја, патни списанија или бројни серии што го избрале овој локалитет како центар на нивните настани. Акапулко е една од најпопуларните дестинации за туристите од целиот свет, а кога ќе изберете кој локалитет треба да го посетите, ви предлагаме Пунта Дијаманте – луксузно одморалиште во повој, Лас Плеас – родното место на овој град или Златната зона – дел од градот со високи згради и погледи кон заливот.

Козумел

Козумел е една од мексиканските дестинации што ќе ве изненади максимално. Сместен покрај полуостровот Јукатан, овој остров ќе ви понуди се што ви треба за луксузен одмор – крстарења, врвни ресторани, места за нуркање и фантастични плажи. Ако сте љубители на историјата, можете да научите многу за културата на Маите овде, без премногу гужва околу вас. Козумел е идеална дестинација за релаксација, исто така, нуди мир, тишина и вистинско спокојство.

Кабо Сан Лукас

Кабо Сан Лукас е една од најпопуларните дестинации меѓу богатите луѓе. Кабо секогаш привлекува познати личности, оние кои сакаат забави и луд провод, пејачи, спортисти, но и семејства кои доаѓаат од целиот свет, во потрага по релаксирачки и луксузен одмор. Кабо има голем број луксузни одморалишта, од кои повеќето доаѓаат со големи простории, прекрасен поглед, исклучителна спа, скриени плажи и многу други опции.

Тулум

За љубителите на историјата и океанот, Тулум е идеална дестинација. Ако го посетите, ќе имате уникатно искуство, бидејќи ќе имате можност да ги видите единствените урнатини на Маите, опкружени со вода. Тука се наоѓа ривиерата Маја, каде можете да најдете сè што ви треба – од прекрасни бутик хотели до сеопфатни одморалишта и велнес центри.

Канкун

Ја зачувавме најдобрата дестинација за крај – најпознатата и најдобрата дестинација за одмор во Мексико е дефинитивно Канкун и за нас е сосема јасно зошто е така. Канкун е едноставно беспрекорен – содржи совршени бели плажи, азурна вода, фантастични временски услови и сето ова е идеална комбинација за одмор од соништата што на сите ќе ни треба по стресот што го доживеавме во изминатитњ месеци. Канкун ви нуди одморалишта со пет ѕвезди кои нема да можете да ги најдете на кое било друго место.

Прочитај

Wall Street

Британската влада доцна во четвртокот објави дека ќе воведе задолжителнен карантин за повратниците од Франција во сабота од 3 часот по полноќ, на британските...

Route 66

Со децении, Mercedes како концепт за луксузен автомобил е особено популарен во Америка, каде што го сакаат многу спортисти. Меѓу нив е и Мајкл...

Four Seasons

Viceroy Bali е луксузно одморалиште со триесет вили, што особено ќе ги израдува љубителите на ексклузивност, елеганција и егзотичност… Оваа област, која некогаш била...

Green Tea

Фантастичната линија на Џенифер Лопез е резултат на редовно секојдневно вежбање, но и добра исхрана. Латиноамериканската дива веќе откри дека секогаш се грижи за...