Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Сохо Хаус ја освојува Грчка

Миконос е дом на светкави бели фасади, со поглед на океанот и сега е првата грчка гранка на Сохо Хаус …

Синџирот на бутик хотели и клубови-членки го избрал карпестиот цикладичен брег како дестинација на неговиот последен проект, од каде нуди неверојатен поглед на морето. Официјално именувана куќа Soho Roc House, новата филијала на марката вклучува 45 фантастично украсени простории, ресторан, теретана и базен веранда.

Поранешната камена капела „Сан Сан Џорџо“ во дворот останува непроменета – секој елемент за дизајн беше инспириран од околното природно опкружување и историската архитектура на регионот, со допир на урбаниот допир на Домот Сохо. Подовите се покриени со рустикален полиран малтер со текстурирани јутани теписи и слични облоги изработени од природни материјали. Лесни ткаенини и плетени висечки таписерии додаваат доза топлина на воздушните простори со помош на изобилство на зеленило.

Освен што е дом на капела кој го поби времето, дворот е исто така место каде што гостите можат да најдат многу маси за седење и трпезарии за да уживаат во оброците во сенка на маслинови градини. Екстериерот е главниот детал на самото одморалиште, па дури и спортски сали се создадени во ал-фреско дух. Приказната ја надоградува простран базен, како и соседниот бар, кои делуваат како еден вид место за состаноци и дружење.

Покрај тоа, гостите ќе најдат многу простор да се сончаат и да се релаксираат овде, каде ќе можат да уживаат во деликатесите на еден локален ресторан. Освен базенот, морето е, исто така, на нивна рака, доколку се желни за авантури и бранови.

На кратко растојание од Домот Сохо е „Скорпиос“, друго место за собирање на членовите, сместено во заливот во јужниот дел на Миконос. Тука ќе најдете ресторан, софи, тераси, музички програми, работилници и сесии за медитација.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши (со презентација на колекцијата на Том Форд) и беше многу поразлична од сите претходни. Пандемијата на Ковид-19 принудуваше промени...

Fool Moon

Владеењето на Вага, односно влегувањето на Сонцето во знакот на Вага, ќе започне на 22 септември, кога започнува есента. Пред нас има многу предизвикувачки...

Cotton Club

Бели кошули, панталони и вечерни фустани – соодветна облека за чудни времиња. Во време на неизвесност, сакате едноставност и јасност повеќе од сè. Ралф...

Fine Living

Знаевме дека мајчиното млеко е најдобриот избор за храна за бебиња, но моделот Џоди Тарнер-Смит во интервју за Вог откри уште една од неговите...