Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Six senses ја освојува Италија

По најавата за отворање нов хотел во Рим во 2021 година, луксузниот бренд „Six senses“ ни дава преглед на неговите планови за дополнителна италијанска локација, лоцирана во идиличната умбриска провинција…

Преку своите корени и повеќето одморалишта во Азија, одржливиот и велнес луксузен бренд полека ја проширува својата империја на запад. Според наводите, оваа миграција вклучува планови за станбен и хотелски проект во Њујорк (отворањето е закажано за следната година). Откако го започнаа својот нов имот во португалската долина Дуоро пред пет години, тие не рекламираа премногу на европскиот фронт, но се чини дека ова ќе се промени многу брзо. Како што дознаваме, славната марка планира да лансира ново одморалиште во историскиот замок во Умбрија.

„Откако многу години студирав и живеам во Италија, јас сум лично многу среќен што Six senses ќе влезе во културниот и модниот центар на Рим, со убавината и изобилството на умбриската провинција. Нашето италијанско деби ќе понуди преглед на лудите, возбудливи, уметнички елементи на Рим и мирна, спокојна и луксузна Умбрија. Тоа е комбинација која ќе ни даде можност да го прошириме нашиот вид и да го процениме нашето повторно поврзување, велнес и одржливост, да им дадеме можност на секој гостин да ужива во гостопримството на Six Senses на уникатен и локален начин “, изјави Нил Џејкобс, извршен директор на Six Senses Hotels Resorts Спасение.

Со своето деби закажано за 2023 година, Six senses Антоногола ќе зафати 1.335 хектари во зафатен дел од провинцијата Умбријан, опкружена со поглед на лозја, маслинови градини и кипарис редови. Како вистинско одморалиште, ова одморалиште ќе има терен за голф, центар за коњи, училиште за готвење, органска фарма, клуб за деца, Искуство за павилјон и спа и велнес понуда што ќе вклучува програми за здрав сон, исхрана, вежбање и многу повеќе.

Во срцето на ова одморалиште ќе биде одржливо обновениот Кастело ди Антогнола од 12 век, заедно со неговите историски згради, каде што 71 соби и апартмани ќе го најдат своето место. Onе бидат понудени и 79 резиденции за шопинг, кои се движат од станови, преку вили со две спални соби, до хоциенди со шест спални соби. Се разбира, бидејќи одморалиштето се наоѓа во Италија, големо внимание ќе се посвети на храната и виното, со фокус на рустикални умбриски јадења, локални производи и органско вино.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши (со презентација на колекцијата на Том Форд) и беше многу поразлична од сите претходни. Пандемијата на Ковид-19 принудуваше промени...

Fool Moon

Владеењето на Вага, односно влегувањето на Сонцето во знакот на Вага, ќе започне на 22 септември, кога започнува есента. Пред нас има многу предизвикувачки...

Cotton Club

Бели кошули, панталони и вечерни фустани – соодветна облека за чудни времиња. Во време на неизвесност, сакате едноставност и јасност повеќе од сè. Ралф...

Fine Living

Знаевме дека мајчиното млеко е најдобриот избор за храна за бебиња, но моделот Џоди Тарнер-Смит во интервју за Вог откри уште една од неговите...