Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Приватен авион и суперјахти: Mодерната луксузна гранд турнеја

Порано, грандтурнеја беше обред на проодност, начин да се доживее светот кога тоа беше единствениот начин да се научи за различни земји и култури. Тоа е традиција што ја изгубивме со децении и векови, особено кога сега Google знае повеќе отколку што некогаш може да се доживее. Едно нешто што не е променето е тоа шетање копнеж да го гледаме светот од прва рака. Планирањето на такво патување не е сè така лесно.

Чешање на нозете за современ еквивалент на голема турнеја треба некој да им го покаже патот, нешто како TCS World Travel. Постојат многу туристички компании таму, во кои се разгледуваат глобалните експедиции; малкумина имаат своја флота приватни авиони за да ве одведат таму.

Во нивното море. Небото. Сафари искуство, сепак, тие поминале еден чекор подалеку. Како што сугерира името, патувањето ви дава вкус на сè. Не само што се надевате од една до друга земја во прилагоден приватен авион, туку продолжете со патувањето низ морето во луксузна јахта пред да заминете на патека за да видите ретки диви животни.

Какво искуство има ТЦС при придвижување кон светот, но сепак немаат јахти. За тоа, тие се свртеа кон подеднакво соодветниот SeaDream, чија луксузна флота совршено ја надополнува воздушната флота. Што се однесува до самата рута… тоа е во суштина хит список на дестинации за соништа меѓу Америка и крајната страна на Африка.

20-дневното патување започнува во Шпанија во живописна Барселона, еден од најенергичните градови во Европа – освен околу пладне секако – каде го добивате вашиот прв вкус на медитеранската нога на патувањето. Оттука, откако ќе го земете примерокот на локалната кујна, однесете ја вашата приватна јахта во шпанската Ривиера Коста Брава.


Коста Брава, Каркасон, и Кан, медитеранската нога ве носи низ целото европско јужно крајбрежје и највозбудливите, идилични и луксузни постојки што ги повлекува. И покрај тоа што можете да поминете само еден ден или два на секоја постојка, вашата персонализирана маршруа ќе обезбеди да ги видите најдобрите, но сепак оставате копнеж да се вратите.

Поминете време одмарајки се на пристаништето во Портофино, земајќи ги примероците од италијанските задоволства на едно од најбараните одморалишта во светот или нагоре накај Монтекарло и неговите познати казина. И во двата случаи се повлекувате назад кон ненадминливиот луксуз на вашата мегајахта на SeaDream, опуштајќи се во базенот со чаша шампањ, бидејќи целокупниот дел на Медитеранот лебди покрај вас.

После осветлувањето во Кан, работите драматично се менуваат додека се упатувате преку приватен авион во срцето на Африка. Прва станица; Руанда, поточно главниот град Кигали и блискиот Национален парк Вулкани, дом на неверојатни пејзажи и, уште поважно, ретки Горила.

И покрај неговата достапност, џунглите распоредени низ планинските падини се густи и беспрекорни, дом на една од најголемите популации на горили во светот. Погледнете ги во нивното природно живеалиште како на ниедно друго место – за целодневно патување во пустината.

Оттука летајте кон далеку помалку бујните околини на пустината Калахари со својот иконски црвен песок, хиени и диви кучиња. Ако преферирате нешто помалку суво, наместо тоа, можете да се одлучите за Делтата на Боцвана, Окаванго и можеби поимпресивна низа од животински свет. Африкански слонови, хипополи, анголска жирафа и мноштво други импресивни животни ја нарекуваат делтата дом, иако и двете локации ќе ви овозможат да ги видите иконските големи мачки во Африка – лавови и гепарди.

Откако ќе извлечете максимум од африканската пустина, без разлика дали се тоа густи џунгли или широките, отворени мочуришта, разменете го за поурбано опкружување кога ќе слезете во јужноафриканската престолнина Кејп Таун.

Производство на вино, пингвини и планинска маса, ќе сакате да поминете повеќе време во Кејп Таун отколку што дозволува патувањето. Помеѓу еклектичната мешавина на африкански, француски и холандски култури и енергичното, оптимистичко чувство на градот, нема никаде како тоа. Иако со Маракеш следната станица, веројатно нема да ви недостасувате премногу.

Садот за топење на арапската, африканската и европската култура што ја означува Мароко е дестилиран во прекрасниот град Маракеш, кој е трет по големина, и веројатно поубав од Рабат, па дури и Казабланка. Историски важно и естетски, градот е недвосмислена дефиниција за егзотичност.

И така, на гранд турнејата се приближува крајот, бидејќи TCS World Travel авионот ве носи во Лондон. Ќе патувате по должината на европската ривиера на луксузна мега јахта, ја истражувавте африканската пустина од воздух на вашиот приватен авион и пеш и ги посетивте двата од најнеобичните градови на континентот. Тоа е, без сомнение, современ еквивалент на голема турнеја; и за среќа трае повеќе од 20 дена, а не со месеци.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Иако славните личности и стабилните, долгорочните врски и бракови обично не одат рака под рака, долгите и среќни бракови исто така постојат и на...

Fool Moon

Романот „Мајсторот и Маргарита“ од Михаил Булгаков, кој по професија беше доктор, е дефинитивно дело кое никогаш никого не остава рамнодушен. За тоа сведочи...

Green Tea

Специјалитет на познатиот британски готвач Џејми Оливер се едноставни јадења за кои не се потребни посебни кулинарски вештини. Џејми Оливер е секогаш среќен што...

Cotton Club

Иако ретко се појавува во јавноста по поразот на нејзиниот сопруг на претседателските избори, идната поранешна прва дама на Америка наскоро докажа дека е...

Advertisement