Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Убавина во средина на океанот

Постои едно место во океанот, кое изгледа како врата за некој сосеме друг свет…

Голема сина дупка, сместена на околу 100 километри од главната обала на Белизе, претставува подводна дупка во близина на Lighthouse гребен. Овој гигантски круг, кој има околу триста метри пречник и дваесет и пет метри длабочина формирана е после серија на глацијални настани, кога нивото на морето беше значително пониско од денес.

Ова место го прослави Жак Ив Кусто, кој ја забележал неговата вистинска длабочина и го прогласи едно од петте најдобри места за нуркање во светот. Секоја година, нуркачки ентузијасти и професионалци го посетуваат овој гребен, како би го истражиле неговото кристално чисто водено опкружување, како и различните врски на тропски риби и морски живот кој овде е настанат. Туристите кои го посетуваат Белизе, имаа можност за дневни тури до Големата сина дупка како една од најдобрите атракции на ова место.

Lighthouse гребенот е еден од четирите вистински корални атоли во западната хемисфера. Сепак, мора да знаете дека нуркањето во Големата сина дупка не е едноставно, па оние кои се неискусни како не им се препорачува.

Дупката е исто така дел од Белизе Barrier Reef Reserve системот, кој е под заштита на УНЕСКО поради својот научно и историско значење. Доколку имате мало искуство во нуркањето и подготвени сте да ја напуштите својата конфортинг зона, мрачните длабочини на ова дупка се секако незамисливи.

Немојте да би бидете загрижени, доколку нурнете во ова дупка нема да поминете во паралелен свемир, иако така делува.

Прочитај

Green Tea

Kреативниот директор на марката Dom Perignon , го истражувала Лени Кравиц и неговите нови карактеристики во соработка со оваа куќа од шампањско … Поточно,...

Four Seasons

Дали сакате пауза од сè околу вас – цивилизација, современи уреди, Интернет, работа и луѓе? Имаме совршен предлог за вас … Островот Асатиг е...

Wall Street

Брендот Porsche го воведе моделот 911 Targa 4S Heritage Design Edition, кој доби елементи за дизајн од 1950-тите и 1960-тите, и е првото од...

Cotton Club

Импресивна, но повторно софистицирана колекција што Крис ван Аш ја потпишува за марката Berluti… Очигледно, розите цветаат во марката Berluti. Со креативно водство на...