Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Популарни летни одморалишта во Албанија каде сè уште можете да го поминете вашиот одмор

Летните одморалишта во Албанија стануваат сè попопуларни кај нашите туристи, особено затоа што на македонските граѓани им е дозволено да патуваат во оваа држава и покрај околности на пандемијата коронавирус. Овие се трите одморалишта кои се меѓу најпопуларните во Албанија.

Валона

Летното одморалиште на бреговите на Јонското Море е исто така второто по големина пристаниште во Албанија. Покрај развојот во однос на туризмот, Валона е широко познат трговски центар на земјата. Сепак, со оглед дека е пристанишен град, плажите се малку далеку од центарот, а има доволно од нив за сечиј вкус.

Еден од најпознатите е Нарти, а туристите често ја посетуваат градската плажа. Многу интересни ноќни клубови, барови и кафулиња ја прават Валона особено омилен летен центар за помладата популација.

Драч

Кога еден катастрофален земјотрес го погоди пристаништето Драч во Албанија кон крајот на минатата година, повеќе од 5.000 луѓе останаа без покрив над главата. Имаше и жртви, целото домување, но и некои сместувачки капацитети беа целосно срушени. Сосема очекувано многумина се прашуваа дали Драч ќе успее да се справи со толку многу штети, а потоа пристигнаа и одличните вести, пренесуваат локалните медиуми. Значајни средства беа собрани за време на Меѓународната конференција на донатори, што се одржа во Брисел.

Затоа постои мислење дека ова летно одморалиште сепак се опорави со почетокот на сезоната. Морето во Драч е одлично за семејства со мали деца и не-пливачи, затоа што влезот во водата е претежно постепен и долг.

Плажите се посебна атракција во Драч, која е исто така најголемото албанско пристаниште. Одличната врска со Тирана, односно со аеродромот го прави Драч особено привлечен за туристите од нашата земја.

View this post on Instagram

I ❤️ DURRES

A post shared by Durres.Albania (@welcome.to.durres) on

Саранда

Само низ островот Крф е ова популарно албанско одморалиште. Бројни предели и диви плажи, лимон и маслинови дрвја, над 300 сончеви денови во текот на годината се сосема доволни причини за летен одмор во Саранда.

Во одморалиштето има бројни хотели од различни категории, но и ресторани и кафулиња, или сè што ви треба за квалитетен одмор. Богатиот и квалитетен ноќен живот во ова летно одморалиште е особено ценет кај туристите.

Саранда е позната и по неверојатниот природен споменик. Таканареченото Сино око е името на 18 карстни извори на вода, кои се наоѓаат на околу 25 километри оддалеченост од ова лето одморалиште.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Канитта Тонгнак (40) работела како продавачка на облека три години на улиците на градот Чон Даен на северот на Тајланд. Отпрвин сè изгледа нормално,...

Cotton Club

Брендот Микимото е познат низ целиот свет како најпознат златар во Јапонија. Колку што бисерите им помогнаа да чекорат по својот пат, толку и...

Wall Street

Рут Бадер Гинсберг почина во петокот на 87-годишна возраст. Оваа харизматична жена, со мала градба, имала неверојатен животен пат, често прошаран со машка доминација...

Cotton Club

Jimmy Choo дефинитивно нѐ изненади со својата нова соработка. Луксузната марка се здружи со Тимберленд за да создадат колекција што „го комбинира гламурот на...