Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Островот од бајките

Дали сакате пауза од сè околу вас – цивилизација, современи уреди, Интернет, работа и луѓе? Имаме совршен предлог за вас …

Островот Асатиг е бариера долга 60 километри, зафаќајќи ја областа на двете држави Мериленд и Вирџинија. Еден дел од овој остров е Chincoteague National Wildlife Refuge, додека во другиот дел има прекрасна и тивка плажа за уживање и опуштање.

Овој остров е најпознат по своите диви коњи, споменатите плажи и светилникот Asatig а исто така е составен од бројни залив, што ќе ве натера да мислите дека сте во бајка. Она што е особено интересно е фактот дека нема автомобил за возење на овој остров!

Замислете си како седите на плажата на овој скриен агол и уживате во глетката на бескрајниот син Атлантик, додека убави диви коњи шетаат околу вас безгрижно. Сè што можете да слушнете тука се звуците на природата – брановите што удираат на брегот, галопирачкиот коњ и нивното веселење. Тука нема бучава од автомобил, ниту пак е знак за брз развој на 21 век.

Ако се прашувате од каде потекнуваат коњите на овој остров, слободно прашајте еден од локалното население да ви каже легенда за нивното потекло. Тие, наводно, биле донесени од пирати, кои ги оставиле таму по некое време да тргнат во нови богатства. Сега, на овој остров има над 150 коњи кои се кроти, иако не биле обучени од човек.

Доколку на еден од нив понудите коцка шеќер или парче овошје, не заборавајте да добиете совршена фотографија за возврат што веднаш ќе сакате да им ја покажете на пријателите. Иако нема луксузни одморалишта, клубови, ресторани и други работи што ги сакаат сите љубители на луксузот, бројот на посетители на овој остров постојано расте, токму заради неговата неуништлива природа.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Канитта Тонгнак (40) работела како продавачка на облека три години на улиците на градот Чон Даен на северот на Тајланд. Отпрвин сè изгледа нормално,...

Cotton Club

Брендот Микимото е познат низ целиот свет како најпознат златар во Јапонија. Колку што бисерите им помогнаа да чекорат по својот пат, толку и...

Wall Street

Рут Бадер Гинсберг почина во петокот на 87-годишна возраст. Оваа харизматична жена, со мала градба, имала неверојатен животен пат, често прошаран со машка доминација...

Cotton Club

Jimmy Choo дефинитивно нѐ изненади со својата нова соработка. Луксузната марка се здружи со Тимберленд за да создадат колекција што „го комбинира гламурот на...