Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Неверојатен хотел со поглед на врвот на светот

Хималајскиот планински ланец ги содржи некои од највисоките врвови на нашата планета, а некои дури може и да се наречат поимпозантни од вториот највисок врв во Индија, Нанда Деви…

Сместен во срцето на планинскиот венец, малиот бутик хотел во Утараканд се наоѓа на 1600 метри надморска височина, а на своите гости им дава прилика да уживаат во навистина неверојатниот поглед. Наречен The Kumaon, ја зазема највисоката точка на мирната населба Касер Деви недалеку од градот Алмора. Стазата која ве води до самиот хотел е импресивна како и тој. Дизајниран од страна на студиото Zowa Architects, овој хотел со колоквијален дизајн и локално добавени материјали, нудејќи современ комфор е волшебно место за криење од секојдневието и бегање од реалноста.

Хотелот има три различни нивоа, при што едното содржи величенствена ложа, спа, библиотека и други сервисни простории, заедно со десет соби за гости. Главниот дел на хотелот е неверојатен трпезариски простор од кој можете да уживате во неверојатните погледи на долината и селото, заедно со погледот на најимпресивниот планински венец во светот. Кога конечно ќе падне ноќ, ќе имате прилика да уживате во неверојатниот поглед на ведрото небо со милиони ѕвезди, каков што не може да доживеете никаде во урбаните средини.

Што се однесува до материјалот, за изградба на одмаралиштето првенствено е користен бамбус, заедно со локални цигли и бетон кои му даваат рустичен изглед. Боровото дрво и гранитот претставуваат завршни детали, поради кои хотелот одлично се вклопува во своето магично опкружување.

Покрај тоа, сите структури кои го сочинуваат овој хотел имаат системи за собирање на дождовница, додека хотелскиот персонал се грижи за садење на сезонски култури на терасовидни делови, кои ги користат и во нивниот ресторан.

Прочитај

Green Tea

Kреативниот директор на марката Dom Perignon , го истражувала Лени Кравиц и неговите нови карактеристики во соработка со оваа куќа од шампањско … Поточно,...

Four Seasons

Дали сакате пауза од сè околу вас – цивилизација, современи уреди, Интернет, работа и луѓе? Имаме совршен предлог за вас … Островот Асатиг е...

Wall Street

Брендот Porsche го воведе моделот 911 Targa 4S Heritage Design Edition, кој доби елементи за дизајн од 1950-тите и 1960-тите, и е првото од...

Cotton Club

Импресивна, но повторно софистицирана колекција што Крис ван Аш ја потпишува за марката Berluti… Очигледно, розите цветаат во марката Berluti. Со креативно водство на...