Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

најпопуларните дестинации во светот на Инстаграм

И додека ограничувањата за патувања сè уште постојат низ целиот свет, никој не може да ни наметне забрани кога станува збор за имагинација…

Секој од нас има целосно право да фантазира и сонува за сите дестинации што сака да ги посети или веќе ги посетил. Мора да признаеме дека секој пат кога ќе отвориме Инстаграм, добиваме нова доза инспирација што нè тера да испланираме нови авантури и патувања, без разлика дали запознаваме нови култури, уживаме во песочните плажи или откриваме нови агли на светот.

Кога зборуваме за спектакуларни глетки, Инстаграм дефинитивно ни го олеснува планирањето на секое патување, презентирајќи список на најпопуларните локалитети што нашата планета може да ни ги понуди оваа година.

Бр. 7 – Биг Бен, Лондон, Велика Британија – 3 милиони објави #bigben

Сликата пред Биг Бен, впечатлив часовник на северниот крај на палатата Вестминстер во Лондон, е она што ја комплетира вашата турнеја низ овој дел од светот. Ако ја пропуштите можноста да фотографирате пред Биг Бен, тоа е како да не сте биле таму.

Бр. 6 – Лувр, Париз, Франција – 3,1 милиони објавувања #louvre

Еден од најпознатите музеи во светот, Лувр, исто така е едно од најпопуларните места во Париз. Централното обележје на градот, прибежиште на секој љубител на уметноста, подеднакво нè привлекува со својот импозантен изглед и сите уметнички дела што ги крие во себе.

Бр. 5- London Eye, London, UK – 3,2 милиони објави #londoneye

Говорејќи од лично искуство, ве советуваме да го погледнете Лондон од гледна точка на неговото око. Милениумското тркало прави одлична работа, обезбедувајќи фантастичен поглед на Лондон, кој се чини дека се протега по Темза, до недоглед.

Бр. 4- Мостот Бруклин, Њујорк, САД- 3,2 милиони објави #brooklynbridge

Се протега низ источната река, помеѓу округот Менхетен и Бруклин, мостот во Бруклин е дефинитивно едно од најважните обележја во светот. Може да се каже дека прошетката по овој иконски мост е една од најдобрите работи што треба да се направат во Њујорк.

Бр. 3- Гранд Кањон, Тусајан, САД – 3,6 милиони објавувања #grandcanyon

Земјата е исполнета со неверојатна природна убавина, но некои од светските природни чуда оставаат вечно влијание, како што е Големиот Кањон со околината и врвен карпа врежан од реката Колорадо. Илјада слики подоцна, сепак ќе се чувствувате незаситени.

Бр. 2- Бурџ Калифа, Дубаи, Обединети Арапски Емирати- 4,1 милиони објавувања #burjkhalifa

Кој не би сакал да ја посети највисоката зграда во светот? Посетителите се воодушевени од највисоката независна структура во светот, која има 160 спрата и ги прикажува погледите од највисоко ниво. Рекордни 1,87 милиони луѓе ја посетија масовната зграда минатата година.

Бр. 1- Тајмс Сквер, Newујорк, САД – 4,2 милиони објави #timessquare

Тајмс Сквер е една од најпосетуваните туристички атракции во светот, привлекува околу 50 милиони посетители годишно. Овој главен трговски крстопат, туристичка дестинација, центар за забава, исто така освои и други важни знаменитости, како што се Статуата на слободата, островот Елис и зградата на Емперија стејт.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Wall Street

Американската компанија Airbnb е позната по своите иновативни идеи, и тие покажаа дека се исто толку имагинативни во време на криза како и во...

Cotton Club

Вечната бунтовничка Vivienne Westwood ја покажа својата нова колекција – и беше направена во најдобрите традиции на „панк баба“. Колекцијата ги содржи сите стилови...

Fool Moon

Некои хороскопски знаци знаат подобро од другите како да се справат сами. Во првите редови има огнени знаци и еве зошто не треба да...

Fine Living

Истражувањето на списанието „Бизнис инсајдер“ покажува некои однесувања и одлики кои се поврзани со повисоко ниво на интелигенција од просекот. Ова, се разбира, не...