Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Манастир од 15 век во Хрватска се претвори во луксузно одморалиште

Сместен во манастир од 15 век, ЛОПУД-1483 е исполнет со интересни уметнички дела и антиквитети, додека мастер апаратот со паника доаѓа со него…

Покрај интересната привлечност на хрватската клима, во однос на природата и нејзината чиста убавина, љубителите на луксузот имаат уште една причина да ја посетат оваа земја, благодарение на дебито на LOPUD-1483, долгоочекуваното одморалиште со пет вездички.

Сместен недалеку од Дубровник, на без-остров без автомобили наречен Лопуд, овој хотел се наоѓа во рамките на sидовите на некогашниот манастир од 15 век и тврдината од 16 век, забележан од колекционерот на уметности Франческа Тајсен-Борнемс кога ја посети Хрватска. 1992 година. Во тоа време, колекционерот се посветил на спасување на уметнички дела од воената област, и таа се воодушевила од манастирот на морскиот брег и тврдината што се наоѓала близу неа. Френк Гери, познат архитект ги советуваше да работат бавно на обновување на овие имоти и таа го послуша, па затоа процесот траеше околу 20 години.

Карактеристично со бујни градини, овој имот е реновиран под будното око на архитектот Загреб, Рујана Марковиќ и италијанската дизајнерка Паула Ленти, чии светло обоени парчиња мебел го украсија целиот ентериер и пет гостински апартмани. И додека дебелите камени wallsидови на овој имот сè уште ја задржуваат својата монашка трезвеност, која сега е балансирана со уметнички дела и антиквитети од семејната колекција, која важи за една од најдобрите во целиот свет. Од антички врежани ангели до средновековни очила до модерна фотографија и дела од современи уметници, овие парчиња го отсликуваат она што Тајсен-Борнмс го опишува како „уникатен дијалог меѓу ренесансата и модерното време“, додавајќи дека колекцијата е кулминација на три генерации на колекција и вкус.

Кога не се восхитуваат на уметнички дела, гостите можат да уживаат во активности како што се сесии за јога на отворено и персонализирани велнес-програми, обиколки на околните вили и капели за ренесансата, авантури до песочните плажи и филмови за ноќни филмови. Гостите кои ќе изберат да останат подолго, ќе добиваат две возења со чамци неделно како подарок. Наместо да создадат ресторан за само пет станови, сопствениците на одморалиштето решија на готвачите да им дадат можност да им служат на гостите што сакаат, со акцент на далматинската шунка и вино.

Кога ноќта паѓа, а гостите се пензионираат во еден од петте станови кои се разликуваат по големина, тие ќе имаат можност да уживаат во неверојатно ниво на декорација, практичност и уникатни уметнички дела. Мастер-пакетот се истакнува со својата бања, која е заштитена од челична врата и е дизајнирана да ја игра улогата на просторија за паника. И додека ова може да изгледа како целосно непотребен додаток, можеме слободно да кажеме дека тоа ни кажува за профилот на гостите кои ќе престојуваат тука – тоа се луѓе кои се фокусираат на приватноста, ексклузивноста, уметноста и прилагодените искуства.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Uncategorized

Првото провокативно видео! Рускиот супермодел во долна облека Savage x Fenty! Во улога на деловна жена, Ријана одлета на модниот Олимп толку брзо како...

Fine Living

Тој нема искрени намери! Колку пати не ви било јасно дали мажот што го сакате не е доволно заинтересиран или едноставно нема доволно време...

Fool Moon

Само не оние што веројатно прво ви паднаа на памет! Научниците открија дека нашите гени играат улога во изборот на нашите партнери и оние...

Fine Living

Откако ќе го запознаете вистинскиот, многу работи никогаш нема да бидат исти … Љубовта не вреди ако е стресна. Ако веќе неколку пати сте...