Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

La Gelsomina – Луксузен хотел на Малта со допир на ориентот

Секој од нас, од време на време, сака да избега од својот живот со помош на патување, што ве води во еден вид паралелен универзум, кој е далеку од постојаното брзање, бескрајни звуци на гаџети и машини…

Сепак, во светот има само неколку одморалишта кои можат да ви обезбедат ретка мешавина на спокојство, приватност и луксуз, давајќи ви можност навистина да ги оставите сите ваши грижи и морето зад себе. Сместено во идиличкото опкружување на Средоземното Море, во една од најстарите градби во Биргуа, Локанда Ла Гелсомина е таква ретка оаза на мирот и декаденцијата.

Слободно можеме да кажеме дека овој хотел претставува безвременска аура и уметнички сјај на овој малтешки град на совршен начин. Луксузниот бутик хотел се наоѓа во една од најстарите згради во светот, датира од 1500-тите години. Камените sидови на оваа зграда веднаш ќе ве наведат да тргнете на патување што се чини дека води кон минатото и ќе ве транспортира во многу поедноставно време. Секој пат кога ќе зачекориш по некој агол, може да откриеш нешто сосема ново, мистериозно и уникатно.

Концептот за комбинирање на ориентална декорација, додатоци и уметност со западните принципи на удобност и дизајн го најде својот дом во овој хотел. Покрај тоа што во целост ќе ве разочара, овој хотел создава Зен атмосфера, каде веднаш ќе бидете воодушевени од поедноставните аспекти на животот. Вие нема да сакате да го достигнете вашиот мобилен телефон, таблет или лаптоп овде и навистина ќе се опуштите, во вистинска смисла на зборот.

Зачудувачката колекција на антиквитети, уметнички дела и украсни парчиња што доаѓаат од Бурма, Монголија, Јапонија или Индија, едноставно ќе ве воодушеват. Хотелот нуди четири различни апартмани, кои имаат свои уникатни и харизматични личности. Секој апартман има своја визит-картичка, во форма на екстравагантни црвени детали, приватна алкоса со кревет или беспрекорен балкон што ве поканува да уживате.

Вашиот живот во овој хотел ќе ви даде можност да уживате во удобноста што оди многу подалеку од неговите станови, затоа што нуди јога сесии, за да ви помогне да се приближите до холистички пристап кон вашето здравје и мир на умот. Без оглед на активност што ќе уживате, ова одморалиште дефинитивно ќе отвори нови врати за вас, кои никогаш нема да сакате да ги затворите.

Прочитај

Route 66

Ако се појави жолтото светло на таблата со инструменти, што укажува дека вашето возило е во резерва, некои возачи ќе паничат, а некои ќе...

Fine Living

Архитектонската волшебна вила, во кој главниот лик во крими/трилерот ја толкува Ким Бесинџер, е достапна за купување….. Елегантното скалило од леано железо е непогрешливо....

Wall Street

Британската влада доцна во четвртокот објави дека ќе воведе задолжителнен карантин за повратниците од Франција во сабота од 3 часот по полноќ, на британските...

Route 66

Со децении, Mercedes како концепт за луксузен автомобил е особено популарен во Америка, каде што го сакаат многу спортисти. Меѓу нив е и Мајкл...