Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Four Seasons

Холивуд го избра овој Грчки остров за свој РАЈ! Кој е островот и зошто баш него?!

Некаква магија постои, штом грчкиот остров Антипарос собра толку многу холивудски sвезди за нивниот годишен одмор. Познато е дека Том Хенкс и неговата сопруга, кои дури поседуваат вила, сакаат да останат тука.

И ниту Метју Меконахи, ниту Вупи Голберг, ниту многу други светски sвезди не останаа рамнодушни кон убавините на Антиапрос. Нија Вардалос, која ни е позната од култниот филм Мојата голема грчка свадба, е видена и на овој грчки остров.

Мал остров со 50 цркви

Иако зафаќа површина од само 35 км2, бреговите на овој остров се протегаат на околу 57 километри, а на него има дури 50 цркви и параклиси. На островот живеат над 1.200 луѓе.

Токму на овој остров е откриен пештерски накит, за кој се смета дека е најстар во цела Европа. Возраста на сталактитите во пештерата Антипарос се проценува на дури 45 милиони години.

Феноменалните плажи, како убави и неразредени, се едно од обележјата на островот. На ова секако треба да се додаде и фактот дека архитектурата е иста како и на сите острови на Кикладите. Ова значи дека фасадите на сите згради се бели, а прозорците и вратите се сини. Се разбира, задолжителниот декор во секоја градина е богат со миризливи цвеќиња во убави бои.

Како да стигнете до Антипарос?

На овој кикладски остров нема аеродром, а сообраќајот е поврзан само со блискиот Парос.            Со брод патувањето е 7 минути од островот Парос.

Постојат две опции за превоз до Антипарос. Едниот е со траект, кога е можно да се транспортира автомобил, а другиот е помал брод, кој се користи само за превоз на патници. И двете заминуваат од пристаништето Парика на Парос, а за разлика од траектот што работи во текот на целата година, доколку тоа го дозволат временските услови, секако, патничкиот брод обично работи само во текот на сезоната.

Во текот на минатата година, цената на билет за Антиапрос со патнички брод чинеше 5 евра по човек. На траектот цената во еден правец изнесуваше 6,3 евра за автомобил и 1,3 евра по лице, при што децата не плаќаа за билет.

Зошто холивудските sвезди го избираат Антипарос?

Ако знаете дека тоа е мал остров, без премногу туристи и гужви, каде можете да уживате во прекрасните плажи и одличните вкусови на грчката кујна специјалитети, кои се подготвени во локалните таверни, тогаш не е толку тешко да се заклучи зошто славните луѓе избираат да се одмори баш на овој грчки остров.

Покрај тоа, во близина на Антипарос има 2 ненаселени острови со плажи од соништата, така што секој што сака, може дури и да биде сам таму во текот на денот.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Познати личности позираа во гламурозни креации од својот … дом. Еми наградите оваа година можеби беа виртуелни и немаше црвен тепих со физичко присуство,...

Fool Moon

Познатиот американски рок-музичар Брус Спрингстин денес го слави својот 71 роденден во друштво на сопругата Пати Скијалфа (67) со која е во брак 29...

Cotton Club

Ние ја сакаме модата затоа што некако не заокружува, таа делува како филтер што помага да падне светлото точно на начинот на кој треба...

Four Seasons

Ѕирнете во волшебниот и ултра-ексклузивен 21 Royal Suite – најекстравагантната приватна дестинација на Дизниленд. Најексклузивната адреса во Дизниленд сега е 21 Кралска улица, дискретно...